18 פברואר 2020

דעות גלבר620

07 פבר' 2013 | ריכוז כתבים

0

דעה/ הלן גלבר: העירייה צריכה להקל על התושבים לבנות ממ"דים

תושבים רבים מוצאים עצמם ללא כל הגנה מפני ירי טילים, בשל החוסר במקלטים וממ"דים. העליתי את הנושא בישיבת המועצה האחרונה והוחלט להקים ועד מקצועית שתדון בנושא.

הנושא חשיבות הדיון מקבלת משנה תוקף לאור פניותיהם הרבות של תושבים המבקשים לקדם בניית ממ"דים בצמוד ו/או בסמוך למקום מגוריהם /עבודתם , אך העלויות הגבוהות של בניית הממ"ד ומתווסף לכך העלויות הגבוהות של האגרות וההיטלים הנדרשים מהם, מרתיעות רבים מהם מלהגיש תוכניות לבנייה.

לדעתי העירייה יכולה להירתם לנושא והנה כמה נקודות למחשבה:

מתן הלוואות מיוחדות לתושבים לצורך בניית ממ"ד בתנאי החזר נוחים כאשר את עלויות הריביות וההצמדות תישא העירייה וזאת כדי לאפשר לתושבים לשמור על בטחונם. מסלול הלוואות כגון זה קיים גם בהלוואות לסטודנטים.

יש לעשות הכול כדי לבטל לאלתר את כל האגרות וההיטלים לצורך בניית ממ"ד. יש לפנות לשר הפנים ולפעיל עליו לחץ בלתי מתפשר בדרישה לקבל פטור מאגרות והיטלים, לכל מי שאין בביתו ממ"ד, ורוצה לבנות ממ"ד. ואם לצורך כך תידרש חקיקה בכנסת, אז לדרוש גם חקיקה. אני מאמינה שחוק חברתי ומציל חיים זה, יעבור בכנסת ללא כל התנגדות.

תושבים הבונים על חשבונם ממ"דים, מצמצצמים בפועל את מחוייבות המדינה לביטחונם, וממזערים באופן ניכר את הוצאות המדינה לפיצויים בגין פציעה בגוף ובנפש או בגין, חלילה, אובדן חיים .

מאגר מאורגן של קבלנים שהתושבים יעבדו מולם בפיקוח של העירייה ובתמיכתה- לאור העליות הגבוהות שמקבלים התושבים שעומדים חסרי אונים , אני מציעה לבצע פנייה לקבלנים לקבלת הצעות מחיר לבניית מרחב מוגן, וזאת כדי להשיג פיקוח על המחירים ובנוסף להשיג התאמת המבנה לדרישות אנשי המקצוע בעירייה.

הקצאת מסלול ירוק בועדת בנין ערים – כל בקשה לבניית ממ"ד תוגש תטופל מיידית במסלול מהיר ובתוך פרק זמן קצר וקצוב מראש, וזאת בכדי לזרז את הבנייה מסיבות ברורות, כי ככל שנקדים לאשר את הבנייה, כך נקדם טוב יותר את פני הרעה ונמזער אסונות עתידיים.

מאחר ומדובר בפיקוח נפשות רבות, ובענייני ביטחון שעומדים מעל לכל שיקול אחר.

הכותבת היא חברת מועצת העיר

תגובות

תגיות: , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑