20 נובמבר 2019

דעות יניב-רבקה

20 אוג' 2012 | ריכוז כתבים

0

העתקות לא בבית ספרינו

דעה/ רבקה יניב

שר החינוך גדעון סער הודיע כי מנהלי בתי ספר שבהם יתגלו תופעות חוזרות של העתקות ופגיעות בטוהר בחינות הבגרות ובחינות המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) יישאו באחריות אישית, גם אם לא היו מעורבים בכך בעצמם, ויפוטרו מעבודתם.

בעבר הרחוק בימים בהם הייתי תלמידה היו "מבחני כבוד" שהתבססו על הערך-יושר אישי. המורה היה מחלק את שאלון המבחן, מסביר קצרות את מה שהיה טעון הסבר ויוצא מהכיתה. למרות שהמורה לא נכח בכיתה בשעת המבחן התלמידים לא העתיקו. אם בכל זאת היה, לעיתים נדירות ביותר, מי שניסה להעתיק הוא נתקל בלחץ קבוצתי ובתגובה חריפה של חבריו לכיתה.

בתחילת דרכי בהוראה לימדתי במערכת החינוך הקיבוצית שגם בה היו נהוגים מבחני כבוד שהיה בהם ערך מוסף ערכי וחינוכי. כשעזבתי לפני 42 שנים את הקיבוץ והגעתי לאשדוד, ניסיונותי להנהיג מבחני כבוד בכיתה אותה חינכתי צלחו באופן חלקי ובסופו של דבר נאלצתי לוותר עליהם.

 במהלך השנים אח"כ נתקלתי שוב ושוב בעוגמת נפש רבה בתעשיית ההעתקות במבחנים שהלכה והשתכללה, מה שהעיד על הכרסום בנורמות החברתיות שהשתנו.

 בעבר השגיחו מורי בית הספר עצמם על נבחני הבגרות במקצועות אותם לא לימדו. מאחר ולימדתי מקצועות הומניים הייתי מוצבת להשגחה על בחינות בגרות ריאליות. באחד המקרים בעת שהשגחתי על בחינת בגרות במתמטיקה חמש יחידות הבחנתי בתלמיד (אותו לימדתי ספרות ומקרא והיה תלמיד מצטיין) שהעביר פתק לתלמידה (חברתו האינטימית, מצטיינת גם היא שגם אותה לימדתי ) שישבה מאחוריו. כשניגשתי לתלמיד הוא כמובן הכחיש את העברת הפתק. ניגשתי לתלמידה שאגרופה היה קמוץ ומשהואילה לפתוח אותו נשר ממנו הפתק שהיה כתוב באותו דיו בו היה כתוב מבחנו של אותו תלמיד.

התלמיד,שאגב היה לו ציון מגן 98, התנצל והודה שעשה שטות בכך שביקש לסייע לחברתו ואילו היא טענה ברוב חוצפתה שאני צריכה לוותר לה כי לא הספיקה עדיין להעתיק. דמעותיהם ותחנוניהם של השניים לא הועילו. קטעתי אותם כדי שלא יפריעו לתלמידים האחרים שנבחנו, פסלתי את בחינותיהם והרחקתי אותם מהכיתה.

תגובתי המיידית להעתקה מנעה אפשרות שבחינותיהם של שאר הנבחנים ייפסלו גם הם. למותר לציין שהאירוע גרם לי למורת רוח רבה. חשתי אכזבה מכך שדבריי בשיחות אותן ערכתי עם התלמידים בנושא ההעתקות נפלו על אוזניים ערלות. אולם למחרת התעודדתי וראיתי שכר לעמלי. בתאי שבחדר המורים מצאתי מכתב תודה מודפס מאת תלמידים, שמטעמים מובנים לא הזדהו בשמותיהם ושהצדיק את החלטתי לפסול את מבחניהם של השניים.

 לתופעת העלמת העין של מורים ומנהלים מטוהר הבחינות, במידה והיא קיימת, סיבות שונות בהן רצון ביה"ס לזכות בציונים גבוהים. אולי כעת  החלטתו של שר החינוך תגרום למיתון התופעה המבישה.

תגובותהתגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑