24 אוגוסט 2019

חדשות שופטת-סלוטקי620

02 יוני 2013 | ריכוז כתבים

0

אליהו עשור שדקר למוות את חברו דוד חדד נידון ל-25 שנות מאסר

השופטת סלוטקי מבית המשפט המחוזי בב"ש גזרה ביום חמישי 25 שנות מאסר על אליהו עשור, בן 20 מאשדוד  שהורשע בדצמבר האחרון, על סמך הודאתו, ברצח חברו ושכנו, דוד חדד ז"ל באוגוסט 2010. כמו כן חייב בית המשפט את הנאשם לשלם פיצוי למשפחת המנוח בסך 200,000.

על פי כתב האישום המתוקן, ב-28 לאוגוסט, בשעות הצהריים, בעת שהנאשם והמנוח בילו יחד עם חברים נוספים באשדוד, התפתח ויכוח בין הנאשם לבין המנוח במהלכו נגע הנאשם בכתפו של המנוח והמנוח הכה את הנאשם בראשו עם קופסת קלפים ממתכת ונגח בראשו. באותו לילה התקשר הנאשם אל המנוח ואמר לו שהוא רוצה "לעשות סולחה" איתו.

באותו לילה בשעה 01:00 בקירוב, יצא המנוח מבילוי בחוף הים "חוף הקשתות" באשדוד ובסמוך לאחר מכן אסף לרכבו מסוג "פורד פיאסטה" את הנאשם, מתחנת אוטובוס אשר נמצאת קרוב לבניין מגוריו של המנוח.

בשלב כלשהו, עצר המנוח את הרכב על הכביש לצד המדרכה בצומת הרחובות שדרות ירושלים ורחוב הרב לוין. בתוך הרכב התפתח ויכוח בין הנאשם לבין המנוח ואף הוחלפו ביניהם מהלומות. תוך כדי כך נפלו משקפיו של הנאשם בתוך הרכב. המנוח יצא מהרכב ונעלם מעיניו של הנאשם. הנאשם יצא לחפש את המנוח  כשבידו סכין. במקום עבר באקראי רכב בו נסעו מספר צעירים  אשר חלקם הכירו את הנאשם ואת המנוח. כשהבחינו יושבי הרכב ברכבו של המנוח עומד בכביש כשדלתות הרכב פתוחות, עצרו בסמוך. הנאשם רץ לעבר יושבי הרכב כשהוא חמוש באופן המתואר לעיל ושאל אותם איפה המנוח. יושבי הרכב נבהלו ונסעו מהמקום אך שבו לאחר כדקה למקום הארוע. בשלב כלשהו חזר המנוח אל הרכב. הנאשם עמד בסמוך לרכב. המנוח החל לברוח אך הנאשם רדף אחריו, תפס אותו והחל לדקור את המנוח ולהכותו גם תוך שימוש במכשיר "שוקר".

הנאשם הפיל את המנוח ארצה על גבו והמשיך לדקור אותו, להכותו בידיו  ולבעוט בו, בכוונה לגרום למותו של המנוח, תוך כדי שהמנוח מנסה להתגונן, צועק, בוכה ומתחנן שהנאשם יניח לו, קורא לעזרה וצועק "הצילו". המנוח ניסה להתרומם והנאשם דקר אותו דקירה נוספת בבטן בצד שמאל, בכוונה לגרום למותו.

בשלב כלשהו החלו יושבי הרכב אשר עמדו בסמוך לצעוק בבהלה והנאשם השליך את הסכין לשיחים בקרבת מקום ונמלט מהזירה בריצה.  ניידת מד"א אשר הוזעקה למקום מצאה את המנוח כשהוא שוכב על המדרכה, פצוע ושותת דם.

המנוח פונה לבית החולים כשהוא במצב אנוש, מחוסר הכרה ומונשם, לאחר שאיבד דם רב כתוצאה מהדקירות שדקר אותו הנאשם.             במהלך הארוע כמתואר לעיל, הנאשם דקר את המנוח דקירות מרובות בחזה ובבטן, אשר גרמו למספר פצעי דקירה במעי הדק ובקיבה, פצע דקירה במעי הגס משמאל, קרע בטחול, דקירה בריאה השמאלית. הנאשם דקר את המנוח שישה פצעי דקירה בגב ובעכוז השמאלי, פצע דקירה בירך ימין, שלושה פצעי דקירה בירך שמאל, פצע דקירה בשוק שמאל, שני פצעי דקירה באמה השמאלית, שני פצעי דקירה בכף יד שמאל, ושלושה פצעי שריטה בשורש כף יד שמאלית.

המנוח הובהל לחדר הניתוח. במהלך הניתוח, כשפתחו הרופאים את בית החזה והבטן של המנוח, נמצא כליטר דם בבית החזה השמאלי וליטר וחצי דם בחלל הבטן. כל נסיונות ההחייאה כשלו והמנוח נפטר בשעה 04:20 בבית החולים, כתוצאה מהדקירות שדקר אותו הנאשם כמתואר לעיל.

הנאשם נעצר בשעה 03:30 בבית חברו ברחוב הרי"ף 12 באשדוד, כשהוא מתחבא מתחת למיטה. הנאשם, במעשיו כמתואר בעובדות לעיל, גרם בכוונה תחילה למותו של המנוח לאחר שהחליט להמיתו והמית אותו בדם קר, בלי שקדמה התגרות בסמוך  למעשה, בנסיבות שבהן יכול לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיו, ולאחר שהכין עצמו להמיתו והכין מכשיר שבו המית אותו.

לדברי הפרקליטות, מדובר בעונש חסר תקדים בחומרתו לאור העובדה שבעניינו של הנאשם התקיימו נסיבות מיוחדות, לפי סעיף 300א לחוק העונשין חוות דעת פסיכיאטרית שאין באפשרותנו לפרטה.

עו"ד עפרה לוי מפרקליטות מחוז דרום אמרה בסוף הדיון: "הפרקליטות ניהלה את תיק הרצח במשך שנתיים, נשמעו כל העדים וכשהתקבלה חוות הדעת הפסיכיאטרית הנ"ל – נערך הסדר טיעון במסגרתו הנאשם הודה והורשע ברצח, הוסכם, לאור חוות הדעת הפסיכיאטרית, שחל סעיף 300א לחוק העונשין והצדדים המליצו לבית המשפט להחמיר עם הנאשם כאמור, למרות חוות הדעת הפסיכיאטרית.

יצויין כי חוות דעת פסיכיאטריות מסוג זה עלולות לגרום להרשעה בעבירת הריגה במקום רצח, והפרקליטות עמדה על הרשעה ברצח ולא בעבירה אחרת כלשהי. עו"ד לוי: "לא ויתרנו לא בהסדר ולא לאורך כל ההליך המשפטי. הפרקליטות אף ביקשה מבית המשפט למצות עם הנאשם את הדין ולחייב אותו בתשלום הפיצוי המקסימלי הקבוע בחוק במקרים אלה".

בית המשפט קיבל את ההסדר במלואו. כתב האישום המקורי ייחס לנאשם עבירת רצח ובית המשפט הרשיע את הנאשם, כאמור, בעבירה זו.

"נסיבותיו האישיות של הנאשם אכן מלמדות כי לא יהא זה צודק לגזור על הנאשם מאסר עולם. לפיכך, יפה עשו ב"כ הצדדים כאשר השכילו להסכים שהנאשם יורשע לפי הודאתו ברצח, אך יגזר עליו עונש כבד הנופל במעט ממאסר עולם", כתבו השופטים בגזר הדין.

תגובות

תגיות: , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑