29 ינואר 2020

דעות 620תאונה אופניים חשמליים

30 ספט' 2018 | שמעון יעקבי

0

דעה/ אופניים חשמליים – מכת מדינה?

אופניים חשמליים הפכו זה מכבר לכלי תחבורה נפוץ, זול ומהיר. בכל אשר תפנה תראה אופניים חשמליים, אלא מה, לא כולם מצייתים לחוקי התנועה ולא כולם מכירים את חוקי התנועה.

הכנסת חוקקה חוקים לפיהם הנהיגה באופניים חשמליים מותרת מגיל 16. אז מדוע רואים הרבה נערים וילדים מתחת לגיל 16, נוהגים באין מפריע?

רוכבים רבים מרכיבים את חבריהם על אופניים חשמליים מבלי לדעת כי אסור להרכיב נוסע מעל גיל שמונה.

רוכבים רבים שינו רכיב באופניים החשמליים וכך נוהגים במהירות רבה מעל המותר תוך סיכון עצמם ואחרים. ההפקרות בנושא זה חוגגת ולכאורה אין דין ואין דיין.

רוכבי האופניים ככלל רואים עצמם פטורים מציות לחוקי הדרך בגלל העדר אכיפה רצינית וממוקדת.

בהם צעירים שלא למדו כלל את חוקי התנועה (תיאוריה) ומשום כך אינם ערים לסכנות שבחציית צומת באור אדום, בנהיגה פזיזה על המדרכה או בחציית כביש על מעבר חציה תוך כדי נהיגה מהירה.

הסטטיסטיקה מלמדת כי חלה עליה תלולה במספר הנפגעים מקרב נוהגי אופניים חשמליים. מספר ההרוגים עלה וכך גם מספר הפצועים. מנגד התופעה של זלזול בחוקי התנועה לא מפסיקה.

המשטרה טוענת שאין לה די כוח אדם לטפל בבעיה. פקחי העיריות שהוסמכו לאכוף את הציות לחוקי הדרך מצד רוכבי האופניים החשמליים לא ממלאים תפקידם בצורה בולטת.

 אז מה עושים?

  1. על הגורמים האוכפים לצאת במבצעי אכיפה רצופים, אפילו ע"ח פעילויות אכיפה אחרות, לטובת הטמעת הנושא בקרב הרוכבים. תקנות יש, קנסות יש, מעתה אכיפה ללא פשרות.
  2. לחייב בנקודות על עבירות הקשורות בנהיגה באופניים חשמליים (נכון להיום אין נקודות).
  3. לשנות הגישה כלפי רוכבים קטינים. קטין (מתחת לגיל 16) שייתפס נוהג, אופניו יוחרמו ויובלו לתחנה. הוריו יאלצו להגיע לתחנה, יקבלו דו"ח עם קנס משמעותי ונקודות שיירשמו בגיליון התעבורתי שלהם. רק לאחר תשלום הקנס יקבלו את האופניים חזרה. לא שילמו הקנס וחלפו 90 יום, האופניים יוחרמו לצמיתות.
  4. לחייב רוכבי אופניים מגיל 16 לעבור מבחן תיאוריה ולקבל אישור על כך, אותו יחוייבו לשאת. נהיגה ללא מבחן תיאוריה – הטיפול כמו בסעיף 2.
  5. מגיל 16 חייב הרוכב לשאת תעודת זהות בזמן נהיגה. ללא תעודת זהות האופניים יובלו לתחנה, הרוכב ייאלץ להגיע לתחנה ולהציג תעודה מזהה. יקבל דו"ח עם קנס, ישלמו ואז יקבל אופניו בחזרה. גם במקרה זה הנקודות הנילוות יירשמו בגיליון התעבורתי.

חלק מאפשרויות האכיפה כבר קיימות. את האופציות האחרות צריך להסדיר בנהלים מזורזים כי אחרי הכל מדובר בנושא בטיחותי ממדרגה ראשונה ובסופו של דבר – הצלת חיי אדם.

תגובות

תגיות:התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑