19 ינואר 2020

חדשות יורם-סופר2

01 מאי 2013 | ראובן קפלן

0

הרצח במי עמי. מפקד המרחב פישל ובגדול

"בעשור האחרון יש פסטיבל הפנינג של בני העדה  האתיופית מגיל 17-20 ששמו להם במטרה את העיר אשדוד כמקום מפגש. זה לא רשום בשום מקום ברשתות (החברתיות ר.ק) ובכל ל"ג בעומר מגיעים בין 3000-5000 צעירים. אנחנו חווים את האירועים האלה כל שנה וכתוצאה מהמפגש הזה בין חבורות מכל מיני ערים וסכסוכים קודמים, וכנראה גם במפגש הזה היה איזה שהוא סכסוך שהתפתח ובחור  צעיר כבן 21 מצא את מותו בסוף האירוע". כך סיפר רס"מ סהלו אהרון, נציג המשטרה בדיון להארכת מעצרם של החשודים ברציחתו של רטה פנטהון השבוע בחוף מי עמי באשדוד.

אם המשטרה יודעת מזה עשור על מפגשים כאלה בין חבורות עם סכסוכים קודמים, שמתרחשים כל שנה באותו מקום, מדוע המשטרה לא נערכה עם כוחות סמויים מבני העדה וכוחות גלויים להרתעה? מהעדויות שהוצגו בבית המשפט עולה כי בין המבלים היו הרבה שיכורים.  להערכתנו אולי אפילו מאות.  המשטרה חושפת מידי פעם לתקשורת, את  "דוח 'שפיכות' של אלכוהול: כמות בקבוקי האלכוהול שהמשטרה מרוקנת מבליינים לאחר שהיא מחרימה בכדי שלא ישתכרו, מה שאמור למנוע אלימות הנגרמת משתיית אלכוהול.

ביקשנו לדעת מדוברת המרחב האם בוצעו אירועי שפיכות כאלה באותו אירוע, אך לצערנו לא זכינו למענה.

דוברת מרחב לכיש מסרה בתגובה כי "משטרת מרחב לכיש נערכה בהיערכות מוגברת לאירועי ל"ג בעומר. בהמשך להיערכות הכוללת של המשטרה לאירועים אלו ולאירועים רבים נוספים נכחו עשרות שוטרים בעיר. כתוצאה מההיערכות המוגברת, ניתן היה לתת מענה לאלפי קריאות מוקד של אירועי אלימות, סדר ציבורי, שריפות, הפרעות מנוחה ועוד שהתקבלו. חרף ההיערכות המוגברת אין ביכולתנו להכיל בו זמנית את כל האירועים המתרחשים ברחבי המרחב ולא ניתן להציב שוטר בכל סמטת רחוב".

הדוברת הוסיפה כי "אירוע החשד לרצח הוא אירוע קשה וכואב, אך המעצר המהיר של מספר חשודים מעורבים הוא פועל יוצא של ההיערכות מוגברת בגזרת תחנת אשדוד". עד כאן תגובת המרחב.

אם המשטרה הייתה נערכת כמו שצריך כפי שטוענת הדוברת, לא יכלו להתפתח בקרב המבלים מקרב בני העדה, שלוש זירות של קטטות.

אירוע שנתי המוני, גם אם הוא לא רשמי, בו משתתפים בין 3,000 לכ-5,000 בני נוער בני 17 עד 20 דורש היערכות שונה וממוקדת. בדיוק כמו משחק כדורגל בו המשטרה מחייבת את הקבוצה המארחת להציב מספר מסוים של סדרנים או שוטרים בשכר או כמו באירוע תרבותי, פסטיבל בריזה באשקלון למשל, גם שם ישנה היערכות מיוחדת של כוחות של שוטרים בשכר או מאבטחים מטעם המארגן.

בשני המקרים הראשונים משחק כדורגל או אירוע תרבותי,  המאבטחים ולפעמים השוטרים בשכר, ממומנים על ידי המארגנים. אבל במקרה של אירוע קבוע שמתקיים ללא ארגון שאפשר לגבות ממנו תשלום, כמו הפנינג האתיופי, המשטרה מעדיפה לפזר עשרות שוטרים בכל העיר במקום להציב עשרות שוטרים נוספים באירוע עצמו. האם מחסור בתקציב למימון אירועים לא ממוסדים אבל בעלי פוטנציאל מסוכן וידוע מראש הוא הסיבה לאי ההיערכות הממוקד בהפנינג או שמא המשטרה פשוט התעלמה מהאירוע הגדול הזה שמתרחש מידי שנה ב-10 השנים האחרונות? זאת למרות הפוטנציאל הידוע מראש לאלימות עקב סכסוכים קודמים בין חבורות יריבות.

אין לי ספק שאם המשטרה הייתה נערכת לאירוע המוני זה בדיוק כמו שהיא נערכת לאירועים עליהם היא מקבלת מימון לשוטרים בשכר או דורשת מימון של מאבטחים, הקטטות  לא היו פורצות או לפחות לא היו מסתיימות ברצח ובפצוע אנוש.

מפקד המרחב ניצב משנה יורם סופר, פישל הפעם ובגדול.

תגובות

תגיות: , , , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑