25 אפריל 2019

חדשות נכים-מרווח-חניה

03 דצמ' 2014 | שמעון יעקבי

0

יום הנגישות הבינלאומי-חניית נכים

היום הוא יום הנגישות הבינלאומי. ביום זה מגבירים את המודעות לצרכיהם של הנכים והמוגבלים פיזית לנגישות זמינה לכל מיני מקומות.

לרווחת הנכים הקצתה החברה מקומות חניה נוחים וקרובים למוסדות ציבור, בתי עסק, משרדים, מקומות בילוי ואחרים. מקומות אלה מסומנים בתמרור כחול (תמרור 437) הנושא סמל של כסא גלגלים. זהו סמל בינלאומי.
תקנת תעבורה 72 קובעת באופן נחרץ כי "אסור לחנות, אסור לעמוד, ואפילו לעצור בחניית הנכים". המחוקק קבע קנס כספי גבוה בגובה 1,000 ₪ למפר הוראה זו.
גם מן התורה אנו מצווים להתחשב בדל ובמוגבל. מי שחונה בחניית נכים ואינו זכאי לכך חוטא בגזל וחל עליו דין מזיק. רבותינו קבעו כי 'מצוה שבאה בעבירה אינה מצוה' ועל כן אין צידוק לחנות בחניית נכים כדי לקיים תפילה או כל מצוה אחרת. הרמב"ם ו'החפץ חיים' פסקו כי אסור לצער אומללים ותשושי כח מישראל או להזיקם והעושה כך עובר בלא תעשה (בבא קמא צג א').
חשוב מאד שלא להיצמד לרכב של נכה החונה בחניית נכים כי הדבר עלול להקשות או להגביל את יציאתו של הנכה מרכבו או את כניסתו אליו.
משטרת התנועה מייחסת להחניית רכב בחניית נכים ללא תו נכה עברה בקטגוריה של ביריונות.
הנהגים חייבים לגלות רגישות, התחשבות וסובלנות כלפי מי שהגורל לא שפר עליהם. לא רק ביום זה אלא בכל ימות השנה. גם הממסד צריך לדאוג להסדרת מקומות חניה לנכים, סימונם באופן בולט על ידי תמרורים בולטים וסימון גבולות החניות, על מנת למנוע מצבים שנהגים תמימים לא יבחינו בהם.

תגובות

תגיות: , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑