23 אפריל 2019

חדשות נמל-פשיטת-משטרה3.15

24 מרץ 2015 | ריכוז כתבים

0

כתבי אישום בפרשיית הברחת האלכוהול

תמונת ארכיון. פרקליטות מחוז דרום והיחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס ברשות המיסים הגישו לפני זמן קצר לבית משפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד 15 נאשמים, בפרשה שעניינה הברחת משקאות חריפים של מותגי פרימיום בינלאומיים לתחומי ישראל בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. לדברי המכס הברחה מגלמת השתמטות מתשלום מיסי היבוא החלים בסך של למעלה מ-36 מיליון ₪.

לדברי המכס, המדובר בנאשמים שפעלו באופן שיטתי ומתוחכם ליצירת מעגל יבוא סגור שאינו מפוקח, אשר פעל במשך מספר שנים, והסב נזקי מס בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

על פי עובדות כתב האישום, פעלו הנאשמים, ביניהם יוסי מלול, יצחק אבוחצירא, חיים כהן, אייל מרצ'י וילדיו, כולם תושבי אשדוד, בין השנים 2014-2009, ביחד ולחוד, בקנוניה חסרת תקדים בהיקפה ובתחכומה, להנמיך מחירי משקאות אלכוהול ולהבריחם מחוץ לנמל אשדוד, תוך שהם פועלים להונות את שלטונות המכס הן ביחס לסוג האלכוהול שיובא ובעיקר ביחס לגובה עלות רכישת האלכוהול בחו"ל. בכך גזלו מקופת המדינה כאמור למעלה מ-36,000,000 ₪.

כתב האישום הוגש בתום חקירה מאומצת ומורכבת, סמויה וגלויה, שאף כללה חיקור דין בינלאומי, אותה ניהל צוות חקירה משותף של חקירות מכס ומע"מ ת"א והמרכז, מכס אשדוד ויחידת להב 433 יאל״כ במשטרה, כח משימה "נמלי ים", ולוותה לכל אורכה ע"י פרקליטות מחוז דרום (פלילי ואזרחי), היחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס וכן ע"י הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים. כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, עבירות על חוקי מכס ומע"מ, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד.

מכתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי יונגר מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) ועו"ד ליאת ברזילי מהיחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס, עולה כי בעליהן ומנהליהן של שלוש יבואניות משקאות אלכוהוליים (רביד א. ניהול, ח.י.א שירה מסחר, מאי.זיע) חברו לנותני שירות עמילות מכס פרטית (יצחק אייל מרצ'י, וילדיו טל ועדי מרצ'י באמצעות חברת טים) ובעלי מחסן רשוי המצוי בעורף נמל אשדוד, על מנת להציג ערך סחורה נמוך מערכה של הסחורה האמתית שיובאה מחו"ל ואוחסנה במחסן הערובה "ישקול" , תוך שהם שולטים באופן מוחלט על כל שלב ושלב משלבי היבוא והעבירות ובכך, שילמו בעבור הסחורה מסי ייבוא מופחתים. חלק מהנאשמים גם פעלו לשיווק סחורתם בתחומי ישראל, כאילו מדובר בסחורה ששווקה לעיר אילת ובכך גזלו מהמדינה גם תשלומי מע"מ.

כמו כן, לפי כתב האישום, על מנת להימנע כליל מתשלום מיסי יבוא, פעלו הנאשמים להחלפת כ-100,000 בקבוקי אלכוהול אמיתי יוקרתי של מותגי פרימיום שהיו מאוחסנים במחסן הערובה בארץ, בבקבוקי אלכוהול מזויפים שמולאו בנוזל מסוג אחר וזאת, בתקופה בה המס החל על אלכוהול עמד על 150% ממחירו ליבואן. באמצעות שליטה על המחסן, שהוצהר כי הוא נמצא בבעלותו של יוסי מלול אך בפועל נשלט גם על ידי חיים כהן, בעל עבר פלילי אשר מנוע לפי תקנות המכס מלקבל רישיון, הוברחה הסחורה המקורית מחוץ למחסן ואת הסחורה המזויפת ביקשו הנאשמים לנטוש, כך שהיא תובל להשמדה מבלי שהיה עליהם לשלם מס עבורה.

במסגרת פעולתם, ביצעו המעורבים גם עבירות הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים והפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשות חילוט רכוש ביחס לכלל הנאשמים בהיקף של מיליוני שקלים. יחד עם כתבי האישום, הגישה פרקליטות מחוז דרום (פלילי) בקשות לעצור את הנאשמים המרכזיים בתיק עד תום ההליכים המשפטיים כנגדם. יצוין כי חלק מהנאשמים הואשמו בנוסף גם בעבירות של סחיטה באיומים והדחה בחקירה.

בנוסף, בצעד חריג, שללה רשות המסים את רישיון הפעלת המחסן הרשוי 'ישקול', מאחר שבפועל שלט בה בעל עבר פלילי ולכן מלכתחילה לא הייתה זכאית להפעלת הרישיון כנאמנה של המכס. לצעד זה משקל חשוב בהרתעת העבריינים שכן בשל השלילה, בעלי המחסן לא יוכלו למכור אותו כעסק חי – דבר שנושא משמעות כלכלית כבדה על העבריינים המעורבים בפרשה.

תגובות

תגיות: , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑