27 מאי 2019

חדשות אופניים-ילדה-620

29 ינו' 2018 | ריכוז כתבים

0

תאונת דרכים בין אופניים חשמליים לאופניים רגילים. לשון החוק

החוק מתייחס לתאונת דרכים בין אופניים חשמליים לאופניים רגילים כתאונה בין שני הולכי  רגל אך בפסיקה אין עדיין הכרעה סופית בעניין

"אין כיום תקדים משפטי מחייב בסוגיה אם אופניים חשמליים מהווים רכב מנועי או לא. נכון להיום ישנן החלטות מנוגדות בעניין בבתי משפט שלום שונים ולכן יש להתייחס לתאונה בין אופניים חשמליים לאופניים רגילים כתאונה בין שני הולכי רגל אך בפסיקה אין עדיין הכרעה סופית בעניין".  כך מסביר עו"ד דותן לינדנברג, העוסק בנזקי גוף בעקבות התאונה החריגה שארעה השבוע באשדוד בה היו מעורבים אופניים רגילים עם אופניים חשמליים.

"במיקרה זה על פי הפרסומים בתקשורת התאונה קרתה על המדרכה וכדי ליצור הפרדה בטיחותית בין אופניים להולכי רגל וכלי רכב,  יש לפתח נתיבים בטוחים לרוכבי האופניים החשמליים ובמקביל לחייב אותם להוציא רישוי וביטוח חובה לאופניים" אומר עו"ד לינדנברג מוסיף כי "בשנים האחרונות נרשמה עליה של מאות אחוזים במספר הנפגעים באופניים חשמליים או מאופניים חשמליים  כשמחציתם נפגעים בראשם.

בכל הנוגע לחוק הישראלי אופניים חשמליים למרות שהם מונעים על ידי מנוע חשמלי והם מחויבים לנסוע על הכביש,  אינן מוגדרים כ"רכב מנועי" ולכן אינם נכללים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (חוק הפלת"ד).

בית משפט השלום בת"א פסק במקרה שבו שליח נפגע על ידי רכב מנועי, כי בתאונת דרכים שבה מעורבים כלי רכב מנועיים ואופניים או קורקינטים חשמליים, יש לראות את הרוכב כ"הולך רגל". התוצאה מההחלטה היא כי רוכב שנפגע בתאונה עם רכב מנועי זכאי לפיצויים מחברת הביטוח של הרכב הפוגע, ממש כמו הולך רגל או רוכב אופניים "רגילים". ומה יעשה רוכב אופניים חשמליים אשר נפגע בתאונת דרכים שלא היו מעורבים בה כלי רכב? דינו כדינו של הולך רגל אשר מעד ברחוב.

רוכב אופניים חשמליים שנפגע יכול לפעול בכמה דרכים: אם הנפגע הוא קטין בגילאי 3-18 אשר מבוטח בפוליסת תאונות אישיות מכוח חוק לימוד חובה, ייתכן והילד זכאי לפיצוי לפי הפוליסה הנ"ל עש פיצוי של 365 אלף ₪ ל-100% נכות. כך גם אם יש לרוכב האופניים החשמליים ביטוח פרטי רלבנטי שאיננו כולל סעיף המסייג חבות לגבי אופניים חשמליים.

לעתים אפשר להגיש תביעה נגד גורם שלישי כמו עירייה או רשות מקומית בגין תאונה שנגרמה כתוצאה ממפגע. תביעה מסוג זה מוגשת נגד הגורם האחראי על המקרקעין בהתבסס על פקודת הנזיקין. ההבדל המרכזי הוא שתביעות אלה דורשות הוכחה של רשלנות, נזק וקשר סיבתי. בניגוד לתאונת דרכים "רגילה" המפוצה על בסיס חוק הפלת"ד.

חשוב לציין כי תאונות רבות שמעורבים בהם אופניים חשמליים הן תאונות בין אופניים להולכי רגל. במקרים אלה הנפגע יכול להגיש תביעה נגד המעורבים בתאונה וגם כאן עילת התביעה נוגעת להוכחת אשמתו של אחד הצדדים ונוכח אחריותו לכאורה. לדוגמה, רוכב אופניים שרכב על גבי מדרכה ולא נסע על הכביש כנדרש ממנו לפי חוק, הוא והוריו עלולים למצוא עצמם מחויבים בתשלום פיצויים להולך הרגל.

ישנן חברות ביטוח המציעות פוליסות ביטוח שתהיינה תקיפות  רק אם הרוכב ירכב על אופניים חשמליים תקינים, לא יבצע "שיפורים" להגדלת מהירות בניגוד לחוק, ירכב באזורים המותרים לרכיבה, יהיה בגיל המינימאלי לפי הפוליסה (בדרך מגיל 16 ומעלה), יקפיד על חבישת קסדה, לא ירכיב נוסעים נוספים וכדומה.

תגובות

תגיות:התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑