20 נובמבר 2019

כלכלה שופטת-כץ620

11 מרץ 2013 | ריכוז כתבים

0

התביעה דורשת קנס של מיליון ₪ נגד חי נחמיאס

התביעה דורשת לקנוס את חי נחמיאס, בעל סוכנות רכבי יוקרה באשדוד, במיליון ₪, זאת בנוסף למאסר על תנאי והרשעה. כך נטען היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע במסגרת הטיעונים לעונש בפרשיית ארגון הפשיעה בראשותו של ארמו מיארה.  סנגורו עו"ד ציון אמיר ביקש שלא להרשיע את נחמיאס ולהסתפק בקנס קטן.

גזר הדין יינתן בעוד כשבועיים ב-4 לאפריל בפני סגן נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע השופטת רויטל יפה-כ"ץ , השופט אריאל  ואגו והשופט יורם  צלקובניק .

חי נחמיאס הורשע בעבירת מס בלבד. בא כוח התביעה עו"ד חביביאן טען בבית המשפט כי בין השנים 2005 – 2011 הנאשם פעל במספר הזדמנויות לסייע לארמו מיארה, ראש ארגון פשיעה באשדוד, להתחמק מתשלום המס וזאת על דרך של היותו שותף לרכישת רכבים עבור מיארה באמצעות רוז'ה זעפרני, עובד בעיריית אשדוד.  החל משנת 2010 נחמיאס  העמיד לשרותם של ארמו יארה ואליהו נחמיאס  רכבי יוקרה לתקופות זמן שבין ימים לחודשים וזאת מבלי שתמצא לכך כל אסמכתא במערכת החשבונאית שניהל חי נחמיאס. בא כוח התביעה טען כי ארמו מיארה, מעולם לא הופיע כלקוח במערכת החשבונאית שניהל חי נחמיאס בסוכנות הרכב שלו.

התביעה טענה כי מדובר בעבירה שהסבה נזק ממשי לאינטרס הציבורי, בעניין שעל פי אופיו הושקעה בו מחשבה ותחכום והעניין חזר ונשנה מספר פעמים על פני מספר שנים, כך שקשה עד מאוד לראות איזושהי הצדקה משפטית להימנעות מהרשעה.

עוד נטען כי נחמיאס הפך לאטרקטיבי במיוחד עבור אותם עבריינים בכירים אשר מצד אחד רוצים "להיות עם ולהרגיש בלי". רוצים להתהדר ברכב יוקרה שהפך לסמל סטאטוס לעבריינים בכירים ומשרת את ענייניהם בדרכים מוזרות, כאשר מנגד הם מבינים כי רישום נכס שכזה על שמם, עשוי להוביל את רשויות המס אליהם.

עו"ד חביביאן טען כי פעילותו של נחמיאס דומה לפעילותו של זעפרני שגם סייע לארמו מיארה בהסתרת כספים וגלגולם לאורך שנים בכך שפתח חשבון בנק שבו נוהלו ענייניו הכספיים של מיארה ואחרים. בזכות פעילותו של זעפרני, רשויות המס לא הצליחו במשך קרוב לעשור לעמוד על אופי והיקף פעילותו של מיארה.

עו"ד ציון אמיר סנגורו של חי נחמיאס  טען כי כתב האישום המקורי שכלל עשרות עמודים ו-500 עדים הוליד למעשה עכבר עם 9 נאשמים כאשר חי נחמיאס "נמצא בשולי העשייה הפלילית".

עו"ד אמיר הוסיף כי חי נחמיאס מעולם לא הסתבך בפלילים ומגיל אפס עובד קשה למחייתו ומפגין כישוריו בעסקים.  הוא שיתף פעולה באופן מלא, הוא התנהג בצורה שצריך להעריך ולהעריץ. השיב לכל שאלה וירד לפרטים. יש לו רואי חשבון רציניים וגם עורכי דין וגם עובדים 130 עובדים המתפרנסים בכבוד ומקבלים משכורתם בזמן. לדבריו, לפעמים הבנקים מסתירים יותר ממה שהוא גילה.

עו"ד אמיר טען כי מעורבותו של נחמיאס בפרשה הייתה מעורבות טכנית במהותה. אמיר: "נכון שהנאשם הודה בכך שסייע לאחר להשתמט מתשלום מס בדרך זו שהוא מכר את הרכב לזעפרני שרשם את הרכב על מישהו אחר. חלקו של הנאשם פה קטן מאוד. לנאשם לא יצא כלום מזה. הוא לא פעל מנקודת מוצא עבריינית פלילית".

עו"ד אמיר הוסיף כי "מעשיו הקונקרטיים של נחמיאס בסיפור הזה הם ברמה טכנית, לא שווה ענישה, לא שווה החמרה. תחושת הצדק מחייבת ענישה אפסית וסמלית לחלוטין".

סנגורו טען כי הקנס בסך מיליון ₪ הוא גבוה מאוד לאור העובדה שארמו מיארה נקנס בפחות מחצי מיליון ₪. עו"ד אמיר הוסיף כי קיימת האפשרות שבית המשפט יחליט שלא להרשיע את נחמיאס בן ה-31, שכל חייו לפניו. לדבריו  הבנקים 'חונקים' יוזמות כלכליות של אנשים עם עבר פלילי. עו"ד אמיר: "זה צודק להימנע מהרשעתו ואם חס ושלום ביהמ"ש לא יימנע מהרשעה, הסנקציה הכספית צריכה להיות נמוכה מאוד".

תגובות

תגיות: , , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑