20 אוגוסט 2017

כלכלה עוד-גיל-הראל620

10 דצמ' 2015 | טל שמש

0

פגיעה נפשית עקב התעמרות הבוס הוכרה כתאונת עבודה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע לאחרונה כי השפלה טלפונית מצד הבוס כלפי עובדת הייטק שסובלת מאז אותה שיחה מבעיות נפשיות, תוכר כתאונת עבודה. כך נפסק בעקבות תביעה שהגישה עובדת בחברת הייטק  באמצעות עורכי הדין ניצן וגיל הראל נגד מוסד הביטוח הלאומי.

מכתב התביעה עולה כי בחודש פברואר 2010, העובדת פנתה טלפונית לאחד האחראים על תהליך העבודה וביקשה ממנו לקבל הבהרה לגבי הליך מסוים.  בתגובה האחראי החל לצעוק עליה, השפיל אותה קשות בנוכחות כל העובדים שהיו במקום תוך שהוא מטיח לעברה: " את לא נורמאלית, את לא בריאה בראש, נפלת מהמיטה, מה את עושה, מה את מדברת, טמבלית, סתומה, מפגרת", כל זאת תוך שהוא מסנן לעברה גם קללות ברוסית.

עורכי דינה ניצן וגיל הראל טענו בבית הדין כי במהלך השיחה ובסיומה הרגישה התובעת בת 30 ואם ל-3,  את הקרקע נשמטת מתחת לרגליה, הייתה בהלם ושוק מוחלט.  היא הרגישה שיתוק בכל הגוף וחוסר יכולת לזוז או לדבר.

לאחר סיום השיחה יצאה התובעת לפינת הישיבה על מנת להירגע ובדרך נתקלה באותו אחראי שהמשיך לנזוף בה ולסנן לעברה קללות ואמירות משפילות.

בקשתה לעבור לתחנת עבודה פחות לחוצה ותחת אחראי אחר סורבה על ידי מנהלה הישיר שהודיע לה כי תעודת הסרטיפיקציה תילקח ממנה והיא תצטרך לעבור תדרוך ממושך על מנת לחזור לתפקידה הקודם. ובנוסף, הודיע לה,  שיהיה עליה לעבוד עם אותו אחראי במסגרת תפקידה החדש והיא תצטרך להסתדר איתו.

בעקבות האירוע המשפיל העובדת נעדרה ממקום עבודתה לתקופה של חצי שנה במהלכה הייתה בחופשת מחלה. בהמשך פוטרה ועד היום אינה מסוגלת לחזור למעגל העבודה וזאת עקב מצבה הנפשי הקשה.

עורכי דינה ניצן וגיל הראל טענו בבית הדין כי האירוע המשפיל התרחש בשעות העבודה, ועל כן יש לראות באירוע כאירוע תאונתי שאירע לה כפגיעה בעבודה ולקבוע כי מדובר בתאונת עבודה. בנוסף לטענתם ההתנפלות של האחראי כלפיה וההשפלה שעברה והנזק הנפשי שאירע לה עקב אותו אירוע, עונים על ההגדרה בחוק לפיה מדובר בתאונת עבודה.

בכתב הגנה המוסד ביטוח לאומי ביקש לדחות התביעה על הסף בשל השיהוי הרב בהגשת התביעה ובטענה כי מתח ולחץ מתמשך בעבודה אינם מבחינת אירוע חריג.  בנוסף טענו כי תביעתה על בסיס נפשי נולדה רק בעקבות דחיית תביעתה להכיר בכאבי הגב ממנה היא סובלת, כבתאונת עבודה.

בעקבות חוות דעתו של המומחה שמינה בית הדין שקיבל את עמדת התביעה לפיה מדובר בפגיעה בעבודה הביטוח הלאומי חזר בו מדחיית התביעה והשופט יוסף יוספי מבית הדין נתן תוקף של פסק דין להכרת הביטוח הלאומי באירוע כתאונת עבודה.

משמעות ההחלטה היא כי העובדת תופנה לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי ולאחר שייקבע לה שיעור הנכות היא תזכה לקצבה חודשית משמעותית.

תגובות

תגיות:התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑