28 פברואר 2020

כלכלה כסף-הרבה

20 ינו' 2016 | ריכוז כתבים

0

פרשיית "עוקץ הליטאי"

בתום פעילות סמויה של משטרת ישראל חוצה יבשות, שנמשכה כשמונה חודשים החלה הבוקר הפעילות הגלויה, אשר במהלכה נעצרו 12 חשודים שפעלו ברשת ההונאה הבינלאומית של "העוקץ הליטאי" ואשר עפ"י החשד עקצו בישראל עשרות קשישים יוצאי חבר העמים בכל רחבי הארץ ובסכום כולל של מיליון ₪.

בפעילות השתתפו יחידת יהלום של רשות המיסים והחקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז דרום.

מדובר באחת מפרשיות העוקץ הגדולות שהיו במדינה ועד לרגע זה נפתחו ע"י יחידת ההונאה של משטרת ישראל 270 תיקים.

במהלך הפעילות הסמויה יצאו קצינים במשטרת ישראל בסיוע אינטרפול ונציג משטרת ישראל במדינות חבר העמים ומדינות בלטיות למשטרה בליטא לצורך עבודה משותפת בפעילות כנגד שני חשודים מרכזיים שהפעילו את רשת ההונאה הבינלאומית ממדינת ליטא והיו מעורבים בין היתר בעוקצים בישראל. במהלך העבודה המשותפת עם היחידות המיוחדות עלה כי העברת הכספים בוצעה לליטא באמצעים הבאים: ווסטר ווניין, G.M.T, צ'יינגים שונים, ויוניסטרים.

שיטת ההונאה הייתה קבועה ואחידה, חשודים היו מתקשרים למאות קורבנות קשישים חבר העמים תוך יצירת מצג שב על פגיעה של אחד מבני המשפחה בקורבנות שונים (תייר, ילד, אישה, וכדו'..)

ודרישות כסף בסכום גבוה מאוד על מנת לפתור את  האירוע מבלי לערב רשויות ובדרך כלל תוך התחזות לעורך דין.

במקביל תוך רכישת אמונו של הקורבן יוצר קשר שותפו של המתחזה לשליח הנמצא בשטח ושולח אותו לכתובת הקורבן על מנת לאסוף את הכסף וכל זאת תוך החזקת הקורבן בטלפון עד להגעת השליח, תהליך שלרוב היה לוקח דקות בודדות במידה והיה עולה חשש כי הקורבן חושד בדבר מה או השיחה הייתה מתנתקת לא היו יוצרים קשר מחדש, אלא עוברים לקורבן הבא.

הכספים שנאספים מועברים בסוף כל יום באמצעות נותני שרותי מטבע שונים וגורמים עבריינים בליטא.

מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי מתייחס לתופעה " ניצול קשישים חסרי ישע הינו מעשה שפל ובזוי לקחת במרמה מאותם קשישים כספים שמיועדים לרוב לרכישת מזון ותרופות זהו מעשה חמור ביותר שפל המדרגה, רשעות וחוסר אנושיות. נמצה את הדין במלוא החומרה עם כלל המעורבים בפרשה".

תגובות

תגיות: , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑