19 ינואר 2020

כלכלה בן-לולו-פורטרייט620

07 ספט' 2012 | ראובן קפלן

0

רעידת אדמה בחברת תשתית

רעידת אדמה: תשתית, החברה להתחדשות עירונית באשדוד בע"מ בראשותו של סגן ראש עיריית אשדוד ליאון בן לולו, נמצאת בסכנת קריסה. כך דיווח גזבר עיריית אשדוד בישיבת המועצה השבוע. הגזבר שנעזר בחברת רואי חשבון חיצונית, דיווח כי אם החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הבנקים, זה יעלה לעירייה (ולמשלם המיסים ר.ק) כששה מיליון ₪ .

חברת תשתית אמורה לטפל בתוכנית תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית) לחיזוק בניינים ישנים בעיר מפני רעידת אדמה באמצעות התמ"א שמאפשרת לקבלן להוסיף מספר קומות בבנין אותו הוא מחזק ומשדרג. החברה הוקמה בשנת 2006 ולאחר כמה שנים שלא הצליחה להתרומם, חידשה את פעילותה בשנת 2009. באוגוסט 2008 בנק לאומי חילט ערבות שנתנה העירייה לחברה בסך של כ-360 אלף ₪. ב-2009 החברה לקחה הלוואה של מיליון ו-600 אלף ₪. החברה הפסידה בשנת 2010 748 אלף ₪ וב-2011 560 אלף ₪.

בשנת 2010 החברה הוציאה 40% מהכנסותיה (מההלוואה) לטובת משכורות וב-2011 ההוצאה על משכורות עלתה ל-50%. השנה החברה לקחה הלוואה של שלושה וחצי מיליון ₪. בשנת 2010 כל הכנסות החברה באו מהעירייה וב-2011 36% מההכסנות שלה מקורן בעירייה.

בדו"ח הרואה חשבון נכתב כי כיום לחברה אין הכנסות עצמיות מהותיות  מה שעלול להביא אותה לחדלות פרעון. רואה החשבון ציין כי מהדוחות עולה שהחברה צוברת הפסדים מזה כשנתיים וממומנת בעיקר מהלוואות מבנקים נגד ערבות  שנתנה העירייה ומהלוואת בעלים (קרי, העירייה).

רואי החשבון ממליצים לבחון באופן מעמיק את התנהלותה של החברה ואת הפעילות העתידית וצפי ההכנסות שלה ולקבל תוכנית עסקית לשנים הבאות. יש לציין כי מנכ"לית החברה הגישה התפטרותה לפני יותר מחצי שנה ובעבר הוכנו תוכניות עסקיות שלא הצליחו להרים את החברה.

בדיון שהתקיים במועצה חלק מחברי המועצה, ביניהם חבר הנהלת העיר עו"ד יצחק גבאי, טענו שלא ניתן לדון  על מצבה של החברה ללא נוכחות היו"ר בן לולו שהיה בזמן הישיבה מאושפז בבית חולים וללא המנכ"ל החדש שלא נכח בישיבה. בנוסף, חברת האופוזיציה הלן גלבר ביקשה לקבל דוחות על מצבן הכספי של חברות עירוניות נוספות.

ראש העיר השיב למבקרים את עצם קיום הדיון ללא נציגי החברה כי "זה לא בית משפט. אבל החברה צריכה לשבת על תוכנית עסקית. בישיבה זו  לא התכוונו שיתנו לנו תשובות".

חבר האופוזיציה אריה ללוש ציין כי אם למשל נציג החברה היה מדווח על צפי הכנסות של 50 מיליון ₪ כל התמונה שהוצגה היום היתה משתנה, אך כיוון שאין כאן נציג של החברה לא ניתן לדעת מה קורה באמת.

חברת האופוזיציה הלן גבר: "אם בעבר הוגשו תוכניות עסקיות והעירייה אישרה ערבות להלוואה מדוע לא דרשנו אז לבדוק את מצב החברה. איפה היינו? בנוסף, חשוב לדעת כמה תושבים חתמו על תמ"א 38, האם וועדת  בניין עיר אישרה או עיכבה בקשות של החברה בנושא תמ"א 38 , אולי הועדה פגעה בהתפתחות החברה.

מנכל העיריה אילן בן עדי טען כי הערבות האחרונה של העירייה ניתנה על סמך  מיכרז שביצעה החברה ושהיה אמור לצאת לפועל, אך המיכרז לא יצא לפועל.

ללוש הציע להכניס לתמונה גורם חיצוני שיבדוק אם חברת תשתי הוא עסק חי או עסק מת.

המועצה החליטה שמבקר העיריה וגזבר העיריה יבדקו מדוע החברה לא עמדה בשלוש התוכניות העיסקיות הקודמות שלה ולדרוש הכנת תוכנית עסקית חדשה.

בימים האחרונים התרוצצו שמועות על כוונת ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לשחרר את בן לולו מתפקידו כסגן. האם פרסום הדו"ח הוא הצעד הראשון בתוכנית?

עד לפרסום הידיעה לא ניתן היה להשיג ת תגובתו של בן לולו, יו"ר החברה ונשמח לפרסם תגובתו בהמשך.

תגובות

תגיות: , , , , , , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑