12 דצמבר 2019

כלכלה כסף-הרבה

10 נוב' 2014 | ריכוז כתבים

0

תספורת לפושט הרגל: היה חייב מיליון. הנושים יסתפקו ב-20 אלף

נושיו של א', בן 42 מאשדוד שהוכרז לפני כחמש שנים כפושט רגל לאחר שהיה חייב כמיליון ₪ יקבלו רק 20 אלף ₪ בלבד לאחר שבית המשפט המחוזי בבאר שבע נתן לו צו הפטר המוחק את חובותיו.

באי כוחו עורכת דין יפעת בן אבי-בראון ועו"ד אליהו כהן שהחלו לטפל בחייב רק בתחילת 2014 , סיפרו כי א' ביקש לפתוח דף חדש בחייו והדרך היחידה לעשות זאת היא על ידי קבלת צו הפטר מבית המשפט המחוזי. לאחר שהבנק מכר את דירת המגורים שלו היות ולא הצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא, נותר לו חוב של כמיליון ₪. לפני כארבע וחצי שנים לאחר שהוכרז כפושט רגל הוא החל לשלם כ-300 שקלים לחודש במסגרת צו התשלומים ובקופה הצטברה יתרה של כ-20 אלף ₪.

עו"ד בן אבי-בראון הגישה "בקשת הפטר" לבית המשפט המחוזי בבאר שבע והשופט יעקב פרסקי החליט בהתאם לנסיבות המקרה כי הוא פוטר את החייב מכל חובותיו בתמורה להפקדות החודשיות שהפקיד עד כה, סך כולל של 20 אלף ₪.  התוצאה של ההחלטה היא כי בית המשפט הסתפק למעשה בדיבידנד בשיעור של 3 אחוזים מהחוב הכולל.

החלטת בית המשפט ניתנה לאחר תסקיר של הכונס הרשמי. עו"ד אייל דוד הכונס הרשמי, כתב בתסקיר כי הוא התרשם מנסיבות חייו המיוחדות של א' ומהעובדה שהחייב בחר בדרך חדשה. הכונס ציין כי "על אף השיעור הנמוך של הדיבידנד, בהתחשב במשך שהותו של החייב בהליך ובשל העובדה שלחייב אין נכסים בעלי ערך הניתנים למימוש לטובת נושיו ושלנושים לא תושג תועלת אמיתית מהמשך ניהול הליכים אלה, הכונס הרשמי אינו מתנגד למתן ההפטר".

 בית המשפט פסק כי יש לפטור את החייב מהליכי פשיטת הרגל וכי הליכי הגבייה וההוצאה לפועל  ביחס לחובות "בני הפטר" – בטלים. בעקבות ההחלטה היתרה על סך 20 אלף ₪ שבקופת פשיטת הרגל תחולק לנושים שתביעותיהם אושרו.

עו"ד יפעת בן אבי בראון: "במקרה זה הליך פשיטת הרגל ארך שנים רבות. חשוב לציין כי לפני כשנה נקבעה הלכת הפטר חדשה לפיה מיום פתיחת הליך פשיטת רגל יעברו 18 חודשים עד לדיון בהפטר ולא כפי שהיה בעבר שעד לדיון בהפטר היו עלולות לחלוף שנים רבות. הרעיון בתהליך החדש הוא קביעת פרק זמן קצוב מראש ליישום תוכנית הפירעון וכך החייב יוכל לראות באופק את האור בקצה המנהרה".

צו הפטר מהווה למעשה מחיקה של חובות החייב ומעניק לחייב את האפשרות המיוחלת לעמוד על רגליו מבחינה כלכלית ולפתוח דף חדש. עם קבלת ההפטר מוסרות המגבלות אשר הוטלו על החייב לרבות הגבלה בכרטיסי אשראי.

מדיניות ההפטר החדשה תוך קביעת פרק זמן קצוב, מתבססת על שלושה יסודות: ההליך צריך להתנהל לשם פירעון הוגן ושוויוני לנושים,  יצירת תמריצים חיוביים ונקיטת גישה מחמירה נגד חייבים שינצלו את ההליך לרעה.
על פי הכונס הרשמי נכון לשנת 2013 ישנם כ-35 אלף תיקים שנמצאים בהליכים שונים של פשיטת רגל.

תגובות

תגיות: , , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑