27 פברואר 2020

כלכלה נמל-הבית620

21 מרץ 2017 | שמעון יעקבי

0

נמל אשדוד. עכשיו הסרט

הומנו לצפות בהקרנה טרום-בכורה של סרט ישראלי חדש שעלילתו מתרחשת בנמל אשדוד. הסרט מעניק לצופה הצצה אל תוככי נמל אשדוד ולהיות עד למאבקי כוחות על שליטה והשפעה על עובדי הנמל. שתי דמויות ראשיות, האחת של איש ועד עובדים דינמי, כריזמטי ובעל השפעה מוחלטת על עובדי הנמל הסרים למרותו, והשניה של מהנדס אוניות ותיק שהחליט לעזוב את העבודה בים וקיבל ג'וב לנהל את מחלקת הים בנמל.

האחד ראש ועד העובדים, שמרן, עושה הכל לרווחת העובדים, מסדר ג'ובים ומשמן אותם במעטפות כסף המגיע מהברחות ויסקי. השני עובד לפי הספר ועל כן מסתבך בעימותים עם איש הועד הכוחני ועם ההנהלה. במהלך העלילה נחשפים למעשי שחיתות, אלימות, שביתות פראיות, נקמנות וגם רומנטיקה. הסרט הוא בבואה למקומות עבודה בהם קיימים מאבקי כוח בין ועדי העובדים להנהלה ובין בעלי ההון לעובדים. מה שנראה לכאורה צודק הופך להיות כושל ומה שהיה נבזה הופך להיות צודק.

בסוף הסרט נערך סימפוזיון בין יוצרי הסרט ארז תדמור ושלמה אפרתי. רבים מן הצופים, עובדי נמל בעצמם, התרעמו על כך שהסרט חוטא לאמת ומשחיר את עובדי נמל אשדוד ואת העיר אשדוד. לטענתם הדרמה מוגזמת ורבות מן הסצנות מעולם לא קרו באמת. חלקם הללו ושבחו את הנמל כמקום עבודה טוב וחלקם הודו כי יש אמיתות רבות בסרט והחשיפה משקפת את המציאות.

לדעתי מדובר בסרט איכותי המאפשר חדירה למקום שרוב הציבור לא נחשף אליו ומכיר רק מקריאה בעיתונים.

תגובות

תגיות:התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑