24 יולי 2019

כלכלה בוחן-ערבה

06 אוק' 2014 | שמעון יעקבי

0

שוק ארבעת המינים: בין 5 ל-500 שקלים כל אחד

כבכל שנה נפתח שוק ארבעת המינים ברובע ז' ברחוב האדמו"ר מויזניץ. המקום הומה משעות הבוקר ועד שעות הערב המאוחרות. כל דיכפין ייתא ויבקר וכל החפץ יוכל לקנות סט ארבעת המינים במחירים השווים לכל נפש.

אתרוגי חב"ד לצד אתרוגים תימניים וגם אתרוגים מרוקאים. לולבים, הדסים וערבות. כולם מונחים לראווה על דוכנים ארוכים. אפשר למשש, לבדוק ולבחון אחר טיב הסחורה. המילה השגורה במקום "מהדרין".
בפינת השוק מצויה סוכת הוראה ובה יושבים המורים בהלכה. אלה בודקים בשבע עיניים את המוצרים וקובעים את מידת כשרותם והדרתם. הציבור עומד בתור לבדיקת המינים שרכש.
גבריאל חדד מ'יהלום של אתרוג' מציג לנו בגאווה אתרוגים מרוקאיים מהודרים. אלה מאופיינים בצורתם המיוחדת בעלת מתניים צרים. חסידי חב"ד רוכשים את האתרוג החב"די שמקורו במחוז חובריה שבאיטליה. רבים תרים אחר אתרוג תימני ששמו הולך לפניו הן בשל גודלו והן בשל איכותו והדרו. האתרוגים התימניים הגדולים נחטפו כבר ביום הראשון ורבים מהם משוגרים לחו"ל.
והמחירים: אתרוג מ- 30 ועד 500 ₪. לולב מ- 30 עד 80 ₪. זר הדסים מ-20 עד 70 ₪ וערבה במחיר של 5 ₪.
סט ארוז של ארבעת המינים נמכר במחיר השווה לכל נפש (60-100 ₪).
כל המוכרים ציינו כי האתרוגים מ'קטיף שישית'. כלומר נקטפו בשנה השישית לשמיטה לפני ראש השנה ולכן כשרים מבחינת שמיטה. לגבי שאר המינים אין מקפידים בהם בשמיטה היות שלא נאכלים.
עוד ניתן לראות בשוק ילדים חרדים מסתובבים ומציעים למכירה אוגדנים קלועים להחזיק בהם את שלושת המינים. גם סוכות וקישוטי סוכה מגוונים ניתן למצוא כאן.
לציין כי השוק מקורה וביקור בו מהווה חוויה מעניינת. ר' יוסל אומר כי נאה להביא את הילדים על מנת שיספגו אווירת חג וילמדו על ארבעת המינים ומנהגי חג הסוכות.
צילום: ש. יעקבי

תגובות

תגיות: , ,התגובות סגורות

בחזרה למעלה ↑