Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איזה סוגי עסקים חייבים להנפיק חשבונית מס קבלה?

איזה סוגי עסקים חייבים להנפיק חשבונית מס קבלה?
צילום: pixabay

אפשר להגיד כמעט בביטחון מלא שבעלי עסקים (קטנים או גדולים) פשוט לא אוהבים להתעסק בניהול החשבונות. אם תשאלו אותם, סביר להניח שהם יגידו שהם מעדיפים להתעסק בעבודה השוטפת, בתפעול היום יומי. יכול להיות שהם מעולים בלעשות כסף, אבל לארגן אותו במסמכים רשמיים זה כבר סיפור אחר. ועדיין – בעל עסק בתחילת דרכו לא יכול פשוט לשכור מישהו שיתעסק בשבילו באדמיניסטרציה, יהיה עליו לעשות את זה בעצמו.

היום, אפשר להפיק חשבונית מס קבלה, ובעצם כל מסמך אחר ביעלות וקלות מכל מקום. כל מה שאתם צריכים זה תוכנה להפקת חשבוניות ירוקות. ועם שילוב נכון של פונקציונליות, ממשק נוח לתפעול, ודיגיטליות – גם העסק שלכם יכול לצמוח.

לא משנה מה תחום הפעילות העסקית שלכם, כדי שהיא תזרום עליכם יהיה להפיק לאורך הדרך כל מיני סוגים של מסמכים: הצעת מחיר, הסכם עבודה, דרישת תשלום, קבלה, חשבונית מס, תעודת משלוח. בקליק אחד ומכל מכשיר עם חיבור לאינטרנט, כל אלה ישוגרו ישירות למייל או לוואטסאפ של הלקוח או הספק.

מהי חשבונית מס קבלה?

מדובר במסמך רשמי שמהווה תיעוד לעסקה שבוצעה בין לקוח לבית העסק. במסמך מופיעים פרטי העסק, השירותים או המוצרים שסופקו ללקוח וסכום הכסף שנקלט. הסכום הכולל מתחלק לשניים: 83 אחוזים ממנו מגיעים לבית העסק, וה-17 הנותרים נחשבים כמע"מ.

בעבר, בית העסק היה מפיק את החשבוניות בצורה ידנית או מודפסת, ומתייק את העותק בקלסרי חשבונות. היום (למזלנו), כבר אין צורך להתנהל ככה. רוב העסקים עברו לנהל את החשבונות שלהם בדיגיטל.

אותה תוכנת חשבוניות דיגיטליות מרכזת עבורם את כל המידע הפיננסי של העסק במקום אחד, ומאפשרת עיצוב של המסמכים על פי עקרונות המיתוג (צבעים, לוגו וכו').

איזה סוגי עסקים חייבים להפיק חשבונית מס קבלה?

יש בישראל סך הכל שלוש דרגות עסקים. עוסק פטור, מורשה וחברה בע"מ. על כל סוג עסק חלים חוקים שונים בהקשר של הסדרת חובות וזכויות אל מול הרשויות. כתוצאה מכך, נגזר שעל כל סוג עסק להפיק מסמכים עסקיים שונים.

החל מדרגת עוסק מורשה (מחזור שנתי שעולה על 102,292 ש"ח). על בית העסק לגבות מלקוחותיו תוספת מע"מ (על סך 17 אחוזים), שאותה הוא מחויב להעביר לרשות אחת לתקופה.

מדוע חשוב להפיק חשבונית מס קבלה?

חשוב לציין שהדבר מוגדר כחובה על פי חוק – אם לקוח מבקש לקבל חשבונית מס, חובה על העסק לספק לו אותה. אבל לא רק, ההפקה חייבת לקרות גם אם הלקוח לא ביקש. וזאת על מנת שלבית העסק (ולרשויות) יהיה מידע זמין אודות המצב הפיננסי.

מע"מ גובה 17 אחוז על כל עסקה שמתבצעת בין העסק ללקוח, הדרך שלה לעקוב אחרי התשלומים שהיא אמורה לקבל היא דרך הנהלת חשבונות חכמה.

אבל אלה לא הסיבות היחידות להפיק חשבוניות מס. מע"מ מציעה לבעלי עסקים אפשרות להתקזז על החובות. איך זה קורה?

לעסק יש גם הכנסות וגם הוצאות. על חלק מההוצאות שלו הוא גם משלם מע"מ (אם הוא רוכש מעוסק מורשה או חברה בע"מ). כדי למנוע כפילויות, בית העסק רשאי להוריד מהמע"מ שהוא גבה מלקוחותיו את הסכום ששילם לספקים, ובכך להעביר לרשות רק את היתרה.

מקווים שלמדתם הרבה, אם תרצו תוכלו למצוא עוד מידע מקצועי אודות המסמכים השונים באתר של מייבן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
פרסום חרדי סוף 2023
פרסום חרדי הוא אינו עניין של מה בכך שכן, פרסום...
לדאוג לנושאים הרגישים ביותר בחיים
כשמתכננים את העתיד חייבים לחשוב על הגרוע מכל ולכן גם...
פתרונות קלים מדי הם ממכרים
מגפת ההתמכרויות שאנחנו מוצאים המציאות שלנו כיום כוללת גם חומרים...
לטפל בנפש שלנו בצורה איכותית
על מנת שתוכלו לצאת לדרך חיים חדשה, וכן גם להיגמל...
מטען מהיר לאופניים חשמליים מה חשוב לדעת לפני קנייה
אופניים חשמליים, בעיני המשתמשים והחובבים האדוקים שלהם, הם לא פחות...
אינטרקום לבית
אינטרקום לבית הוא אחד ממכשירי האבטחה הבסיסיים ביותר, והאמת ניתנת...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה של יקירכם זה לא קל. יש אינספור...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה שבאמת תשקף את האם היקר לכם שהלך...
חתונה דתית
איך מארגנים חתונה דתית?
חתונה ללא ספק מהווה אירוע מרגש ביותר. כל זוג חולם...
ספריות מתכת מעוצבות לעיצוב מושלם
מתכננים אירוע עסקי? הרמת כוסית, השקת מוצר, פרידה מעובד מסור...