Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אמא לביאה מאשדוד: מסע החיים של מירה גרוס בנפתולי ההתמודדות הנפשית והמשפחתית

אמא לביאה מאשדוד: מסע החיים של מירה גרוס בנפתולי ההתמודדות הנפשית והמשפחתית
קרדיט: מרכזי יה"ל

מירה גרוס, בעלה ארז וילדיה המתבגרים חיו חיים שלווים, כשטרגדיה הפכה את חייהם,  כאשר לאחר דפיקה על הדלת התבשרו שאבי המשפחה לא ישוב לעולם. הבן הבכור לא קיבל את המצב ואובחן כמתמודד עם פוסט טראומה וסכיזופרניה ומכאן מירה יוצאת למסע חייה של חיים עם ולצד המחלה וסיוע לקהילה ולמשפחות המתמודדות עם קושי דומה בעבודה במרכז יה"ל אשדוד.

מירה גרוס, 57,אשדוד. חיה עם בני משפחתה, אמא, אבא  שלושה ילדים מתבגרים 24,20,14 וכלב נהלו חיים שגרתיים ומאושרים. עד שבבוקר יום שישי ט"ו באב, נשמעה דפיקה בדלת והבשורה המרה הגיעה, האבא ארז יצא לרכיבה על אופניו וקיבל דום לב, לא ישוב עוד לעולם.

המשפחה עברה זעזוע ,הקרקע נשמטה מתחת לרגליהם. מירה מתארת : "הגוף והלב כאבו אצל כל בני הבית. בהדרגה כל אחד מבני המשפחה מצא את הדרך לחזור לחיים בקצב שלו, וזה לקח זמן כמעט שנתיים".

בשנתיים הללו משהו נעלם מהעין ,הבן הבכור כיום בן 36 לא נתן לעצמו זמן להתאבל ולעכל את האובדן  וניסה לחזור לחיים רגילים בדרכו ,לשנות לעשות והדברים לא מסתדרים. ההתקף הראשון שלו החל בגיל 26, עד השלב הזה הכל היה נראה בסדר הוא היה בזוגיות, ניהל אורח חיים רגיל, בעל מספרה עם עובדים ואז הגיע שלב ההכנות לחתונה והוא קלט שאבא שלו לא יהיה בחתונה וקיבל התקף פסיכוטי, קיבל טיפול שעזר ואז החליט להפסיקו וקיבל התקף חזק יותר. ואובחן עם פוסט טראומה וסכיזופרניה.

מירה מבינה שעליה לסייע לבנה ואין לה זמן או פניות לשאול את השאלה  למה זה קורה לי ?  אלא איך עוזרים לו ?  היא יוצאת לדרך ארוכה ומפותלת. במקביל לפחד ולדאגה שלה קיים חוסר שיתוף פעולה מצד הבן , אחיותיו מסתגרות, תופסות מרחק מפחדות ולא רוצות להיות חלק מהסיפור.

קרדיט: מרכזי יה"ל

מירה נדרשת להשגיח על בנה כל הזמן בעקבות הלחץ והפחד מהתנהגותו המוזרה. היא נתקלת בסטיגמה של הסביבה, כולם מייעצים לה לגשת לאנשי מקצוע שונים, בנה לא מסכים לקבל טיפול תרופתי או ללכת לפסיכיאטר והתחושה היא שהיא לבד ואין תקווה .

הקושי הפנימי עימו התמודדה היה לקבל את העובדה שמדובר בבריאות הנפש . מה לה ולמשפחתה ולזה ?  בתפיסת עולמה הם משפחה רגילה והם יסתדרו ויתמודדו עם זה ויצאו מזה.. וכך המשפחה מאבדת את עצמה. עד שמגיע הרגע הזה של הבנה שזה גדול עליהם ולא בידם להתמודד ומירה שאינה מוותרת על בנה מוכנה לשמוע על אשפוז ולקבל את זה וזה המצב .וכאן מתחילה הדרך לעלות על המסלול הנכון.

מירה הגיעה  למרכז יה״ל בעיר אשדוד (ייעוץ הכוונה לבני משפחה של מתמודדי נפש) של עמותת "איכות בשיקום", הצטרפה לקבוצת הורים של מתמודדים בהנחיית עו"ס וגם לכנס השנתי בו קבלה כלים וידע, ואף  החלה ללמוד בקורס קש"ת ולקחת חלק בימי עיון.

מאותו רגע יש לה הבנה חדשה: היא  צריכה למצוא את הדרך , להבין וללמוד ולתת משמעות לעוד ועוד משפחות. בהמשך הצטרפה כבת משפחה בעלת ידע מניסיון אישי, היא משתפת משפחות אחרות בידע מהניסיון האישי שלה במטרה לאפשר להם להרגיש שמותר להם לחיות ולהנות לצד האתגר הלא פשוט עם בן משפחה שמתמודד עם מחלה נפשית .

כיום מצבו של בנה מאוזן ומטופל תרופתית, הוא נעזר בסל שיקום: מקבל עו"ס וחונך ומתגורר בדיור מוגן עצמאי. היחסים במשפחה טובים, הם נפגשים לארוחות משפחתיות והוא אף לומד בישיבה.

מירה מספרת : "  היחסים שלי ושלו מעולים , היום אני יודעת מה נכון לו ואני קשובה ורגישה לצרכים שלו. אני שמחה לעזור לבני משפחה של מתמודדים במרכזי יה"ל כמו שסייעו לי, לקבל כלים ולבנות מערכת יחסים טובה ומכילה שחיונית לכולנו".

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
לחסוך שנים של טיפולים בעזרת דיקור סיני
הרפוה הסינית בכלל והדיקור הסיני בפרט הפכו לשיטת טיפול מקובלת...
כל מה שרציתם לדעת על מזגן vrf
אם יש משהו שמטריד את כולנו בישראל, זה החום. כדור...
התקנת חלון חדש בממ"ד
כפי שכולנו יודעים, הממ"ד הוא אחד מהחדרים הכי חשובים שיש...
הבטחת ניקיון לאחר שיפוצים
לאחר סיום השיפוץ, ההתרגשות מחליפה מהר מאוד את מקומה למשימה...
מתכננים פינוי בינוי- איך תשמרו על האינטרסים שלכם
יותר מכל פרויקט בניה גדול ככל שיהיה, פרויקט פינוי בינוי...
איך מעצבים סלון ב 2024
תמונות, גבס וחיפויים שונים מרכיבים בנים האחרונות את עולם העיצוב...
טיפול נכון בחובות משחרר אתכם מדאגות
חברות רבות קמות ומתפרקות מדי שנה ורשם החברות מנהל הליכי...
החשיבות של פניה לקבלת סיוע מקצועי בהתמודדות עם ההתמכרות
לאנשים יש הזדמנות לעשות מהפך חיובי ומשנה חיים כאשר הם...
דלת כניסה מרשימות לבניין המשרדים שלכם
החברה שלכם ממוקמת בבניין שעומד לעבור שיפוץ בקרוב? אם כך,...
ניקוי קרח יבש בסביבה תעשייתית
לפעמים, ייתכן שיהיה עליכם לנקות ציוד, מכונות או משטחים במפעל...