Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הטבת מס על פקדונות בנקאיים: מה צריך לדעת?

הטבת מס על פקדונות בנקאיים: מה צריך לדעת?
קרדיט pixabay

זה נשמע מוזר לרגע, הרי מה הקשר בין הטבת מס לבין פקדונות בנקאיים (פק"ם)? מיסוי הרי מתקשר לנושא של הכנסה, בין אם כתוצאה מעבודה או מרווח כלשהו, בשוק ההון או נדל\"ן. אם כן, פקדונות בנקאיים ארוכי טווח מציעים ריבית חיובית, קטנה מאוד אומנם, אך עדיין רווח כלשהו וזאת משום שהבנק נעזר בכספי העמית לטובת מתן הלוואות בריבית כפולה ומכופלת מזו שקיבל העמית שכספו משמש להלוואה. אם כך, אותם פקדונות מייצרים רווח "ישן מאין" , כלומר זוהי הכנסה שאינה מקורה בשוק ההון או בעבודה ולכן יש לשלם עליה מס.

האם זה פתוח לכולם?

נתחיל בלדלל את מרבית מהקוראים של הכתבה הזאת כבר בשלב הראשון ונגיד שההטבה מתייחסת אך ורק לגמלאים אשר נולדו לפני הקמת המדינה, הכוונה לשנת 1948. לא אנחנו קבענו את החוק, ניתן לקרוא באריכות אודות הטבת המס הנקראת, סעיף 125 ד' .

אם כן, במידה ואתם עוד איתנו ועונים על הקריטריונים, חשוב לזכור דבר נוסף, זוהי הטבת מס שאינה מחייבת בחוק, כלומר הבנק אינו מחוייב לבצע את תיאום המס עבורכם ולדאוג שתקבלו את הטבת המס הזאת.

בדומה למס הכנסה שמשולם ישירות מתלוש השכר שלנו ולמעסיק או לנו אין ברירה מכיוון שזהו החוק, גם כאן, הבנק אינו מחוייב לכם אלה האחראיות מתגלגלת אליכם לפעול באופן אקטיבי ולברר כיצד לנצל את הטבת המס.

אז מה היא כוללת באמת?

למעשה מדובר בסעיף מזכה להחזר מס בגין הרווח שנוצר בפקדון הבנקאי שלכם, או במילים נעימות יותר, במידה והרווחתם כמה שקלים בפקדון הבנקאי שלכם, תאלצו לשלם מס בגינו וזה ינוכה באופן אוטומטי על ידי הבנק. אולם, במידה ותהיו אקטיבים וחכמים, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס עד גובה התקרה בגין אותו מס ששילמתם.

לכן נוצר פער משמעותי באוכלוסיה שמאמינה שהבנק דואג לתיאום המס הנדרש ופשוט מנכה פחות מס, זוהי טעות נפוצה מכיוון שלבנק אין דרך לדעת האם אתם מנהלים כספים נוספים בפקדונות בבנקים שונים.

מה התהליך לקבל את ההטבה?

אינו מסובך מדי אבל כן דורש קצת ראש, ראשית עליכם לנהל את הכסף בפקדון בנקאי אשר אכן משלם ריבית חיובית על מנת כן לייצר רווח כלשהו, לאחר מכן לייצר אירוע מס, כלומר לפרוע את התוכנית. את גובה המס ששילמתם עליכם להגיש לרואה החשבון ולבקש טופס לפקיד שומה במס הכנסה. רואה החשבון שלכם אמור לרכז את כל הנתונים הרלוונטים באותו מסמך ולשלוח אתכם מצויידים למס הכנסה.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
החיפויים שישנו את עיצוב הבית שלכם
למרות כל הניסיונות שלכם, משהו בכל זאת חסר לכם בעיצוב...
ההבדל בין עיצוב דירה לעיצוב בית פרטי
עיצוב פנים היא האומנות של עיצוב הבית והחלת הסגנון האישי...
"להוריד את הבטן" ללא כפיפות אינסופיות- כך תעשו את זה
ככל שאנו מתבגרים, כך הצטברות השומן, במיוחד באזור הבטן, גדלה...
סימפוניה מרחבית - נקודת המפגש בין אדריכלות לעיצוב פנים
בכל פרויקט בנייה של בית חדש, מקום מסחר או כל...
לעבור משברים משפחתיים בעזרת עורך דין מתאים
אמנם המשפחה היא מעגל האנשים הקרוב אלינו ביתר, אך עם...
להשאיר את הראש מעל המים גם בזמן מלחמה- איך עושים את זה
מלחמה היא מצב לא פשוט מכל הבחינות: פיזית, רגשית וגם...
איך ממחזרים משכנתא
הליך מיחזור של משכנתא מתבסס על החלפת הלוואת המשכנתא הנוכחית...
סימנים לכך שצריך להזמין טכנאי מעליות
אם אתם גרים בבניין משותף או עובדים בכזה, ויש בנכס...
אל תוותרו על מה שמגיע לכם מהביטוח
חברות הביטוח אינן יכולות למשוך תביעות צודקות עד אין סוף...
האם מטבח כפרי יתאים לכם?
החיפוש אחר מטבח שיתאים לבית זו לא תמיד משימה קלה...