זירת המומחיםכלכלה

הטבת מס על פקדונות בנקאיים: מה צריך לדעת?

זה נשמע מוזר לרגע, הרי מה הקשר בין הטבת מס לבין פקדונות בנקאיים (פק"ם)? מיסוי הרי מתקשר לנושא של הכנסה, בין אם כתוצאה מעבודה או מרווח כלשהו, בשוק ההון או נדל\"ן. אם כן, פקדונות בנקאיים ארוכי טווח מציעים ריבית חיובית, קטנה מאוד אומנם, אך עדיין רווח כלשהו וזאת משום שהבנק נעזר בכספי העמית לטובת מתן הלוואות בריבית כפולה ומכופלת מזו שקיבל העמית שכספו משמש להלוואה. אם כך, אותם פקדונות מייצרים רווח "ישן מאין" , כלומר זוהי הכנסה שאינה מקורה בשוק ההון או בעבודה ולכן יש לשלם עליה מס.

האם זה פתוח לכולם?

נתחיל בלדלל את מרבית מהקוראים של הכתבה הזאת כבר בשלב הראשון ונגיד שההטבה מתייחסת אך ורק לגמלאים אשר נולדו לפני הקמת המדינה, הכוונה לשנת 1948. לא אנחנו קבענו את החוק, ניתן לקרוא באריכות אודות הטבת המס הנקראת, סעיף 125 ד' .

אם כן, במידה ואתם עוד איתנו ועונים על הקריטריונים, חשוב לזכור דבר נוסף, זוהי הטבת מס שאינה מחייבת בחוק, כלומר הבנק אינו מחוייב לבצע את תיאום המס עבורכם ולדאוג שתקבלו את הטבת המס הזאת.

בדומה למס הכנסה שמשולם ישירות מתלוש השכר שלנו ולמעסיק או לנו אין ברירה מכיוון שזהו החוק, גם כאן, הבנק אינו מחוייב לכם אלה האחראיות מתגלגלת אליכם לפעול באופן אקטיבי ולברר כיצד לנצל את הטבת המס.

אז מה היא כוללת באמת?

למעשה מדובר בסעיף מזכה להחזר מס בגין הרווח שנוצר בפקדון הבנקאי שלכם, או במילים נעימות יותר, במידה והרווחתם כמה שקלים בפקדון הבנקאי שלכם, תאלצו לשלם מס בגינו וזה ינוכה באופן אוטומטי על ידי הבנק. אולם, במידה ותהיו אקטיבים וחכמים, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס עד גובה התקרה בגין אותו מס ששילמתם.

לכן נוצר פער משמעותי באוכלוסיה שמאמינה שהבנק דואג לתיאום המס הנדרש ופשוט מנכה פחות מס, זוהי טעות נפוצה מכיוון שלבנק אין דרך לדעת האם אתם מנהלים כספים נוספים בפקדונות בבנקים שונים.

מה התהליך לקבל את ההטבה?

אינו מסובך מדי אבל כן דורש קצת ראש, ראשית עליכם לנהל את הכסף בפקדון בנקאי אשר אכן משלם ריבית חיובית על מנת כן לייצר רווח כלשהו, לאחר מכן לייצר אירוע מס, כלומר לפרוע את התוכנית. את גובה המס ששילמתם עליכם להגיש לרואה החשבון ולבקש טופס לפקיד שומה במס הכנסה. רואה החשבון שלכם אמור לרכז את כל הנתונים הרלוונטים באותו מסמך ולשלוח אתכם מצויידים למס הכנסה.

מאמרים רלוונטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button