בריאותחדשות אשדודכתבה ראשיתצרכנותתרבות וחינוך

הכירו את הזרוע האוטונומית שתעזור לנכים בכיסאות גלגלים להגיע בקלות למדף העליון

פעם חשבת כיצד אדם על כיסא גלגלים מוריד צלחת ממדף גבוה?

שני סטודנטים ב- SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד, יצרו זרוע אוטונומית לכיסא גלגלים שפועלת על ידי פקודות קוליות ועתידה לשנות את חייהם של הנכים בכיסאות הגלגלים

במסגרת השנה האחרונה בתואר הנדסת מכונות במכללה האקדמית להנדסה אשדוד, היה על ינון אוחיון וניר חן ליצור פרויקט גמר. יחד עם המנחים שלהם – ד"ר יצחק לוי ומר אביחי שורין, הם חשבו ובדקו איזה פרויקט הם מעוניינים ליצור. "ידענו שאנחנו רוצים לעזור לאנשים עם מוגבלות במסגרת הפרויקט שלנו. המרצים שלנו הפנו אותנו לתחקר נכים בכיסא גלגלים ולבדוק היכן הם מתקשים ביום יום. מהתשאול הבנו שישנם פתרונות רבים המסייעים לנכה בכיסא גלגלים להתמצא במרחב הציבורי, אבל דווקא במרחב הפרטי, בבית שלהם, ישנן פעולות רבות אותן הם מתקשים לבצע, לדוגמה לשלוף צלחת ממדף גבוה" מספר אוחיון, סטודנט מצוות הפרויקט.

 

הפרויקט שיצרו השניים הוא זרוע אוטונומית המתחברת לכיסא גלגלים ומטרתה להנגיש חפצים ממפלסים שונים שאינם בהישג ידם של המשתמשים בכיסאות גלגלים. הזרוע מזהה את הפקודות לפי הקול של המפעיל שלה, מה שהופך את העניין לחדשני וקל לביצוע. המפעיל קורא בשמה של הזרוע וכך היא 'מתעוררת לחיים', ולאחר מכן באמצעות פקודה קולית המורה על איזה אובייקט להוריד היא מתחילה לפעול.

צילום ניר חן

בשלב הראשון, הזרוע מקבלת את הפקודה ומתחילה בסריקה לעבר האובייקט אותו היא צריכה להביא. לאחר מכן הזרוע, באמצעות בינה מלכותית, בודקת היכן המוצר נמצא ומחשבת את המסלול שעליה לעשות תוך התחמקות ממכשולים במרחב. לבסוף היא מבצעת את הפעולה, תופסת את האובייקט על ידי בקרת הלחץ שעליה להפעיל בהתאם למוצר, והאובייקט מגיע למקום הנגיש לנכה. רק כאשר הזרוע מקבלת פקודה קולית לשחרור האובייקט היא מניחה אותו במקום המבוקש  וחוזרת למצב קיפול.

 

ד"ר יצחק לוי, ראש מסלול רובוטיקה ומערכות אוטונומיות במכללה, ומנחה הפרויקט: "הרעיון נולד משילוב של צורך ורצון להתעסק בנושא הזה. את הרובוטיקה האוטונומית של הזרוע ביצעו הסטודנטים מאפס, מה שהראה לנו, המרצים, את היכולות של הסטודנטים שלנו במכללה. אנחנו היינו שם לעזור לייעץ ולתת יד תומכת כפי שאנחנו עושים תמיד ואנו גאים בהם על התוצר המרשים".

צילום ניר חן

מאמרים רלוונטיים

Back to top button