Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לימודי קַיָּמוּת – כמה עובדות בסיסיות על קיימות

לימודי קַיָּמוּת – כמה עובדות בסיסיות על קיימות
credit pexels

עדיין לא בטוחים אם לימודי קיימות מתאימים לכם? בואו לגלות כמה עובדות בסיסיות בנושא, כולל הגדרת המונח ׳קיימות׳ וציון חלק מהיתרונות של הקיימות. ידע זה יעזור לכם לקבל החלטה מושכלת לגבי הקריירה העתידית שלכם.

׳קיימות׳, היא אחד הכלים החשובים במאבק בשינויי האקלים ובהשפעתם על האתגרים הסביבתיים, הכלכליים והחברתיים. כמות הידע על נושא הקיימות באינטרנט היא אדירה, הפעם נתמקד במספר עובדות בסיסיות כמו: מהי קיימות? מדוע הקיימות חשובה? ומהם עמודי התווך של הקיימות?

מהי קיימות?

המונח ׳קיימות׳ בא מהמילה ׳קיים׳, ומשמעותו לשמר או להאריך דבר כלשהו ולספק לו תמיכה כדי שיוכל להמשיך להתקיים. הקיימות שואפת לשמר, להאריך ולתמוך בחיים על פני כדור הארץ. לפי הגדרה זו, הקיימות היא סוג של גישה לחיים המאפשרת לבני האדם לגרום פחות נזק לעולם הטבע ולאורגניזמים החיים.

קיימות – מדוע היא חשובה?

מטרתה העיקרית של הקיימות היא להגן על כדור הארץ. זאת מתוך מחשבה על הדורות הבאים ועל היכולת שתהייה להם לקיים חיים הגונים על פני האדמה. למרות המודעות לעובדה שהמשאבים שמציע לנו כדור הארץ הם סופיים, עדיין רוב האנשים לא מתחשבים בכך.

לפי הקיימות, הפעולות העכשוויות של האנושות לא צריכות להיות על חשבון כלל היצורים שכדור הארץ הוא ביתם, היום ובעתיד. המודעות לקיימות בחיי היומיום של כולנו, תוכל למנוע מאיתנו להגיע למציאות שבו נמשיך לגרום נזק בלתי הפיך לכדור הארץ.

מהם 3 עמודי התווך של הקיימות?

הקיימות ׳עומדת׳ על שלושה עמודי תווך המייצגים את שלושת ההיבטים הבסיסיים ביותר של קיימות, והם:

  • סביבה
  • כלכלה
  • וחברה

שלושת עמודי התווך האלה משפיעים זה על זה, במישרין ובעקיפין, ואף אחד מהם לא עומד בפני עצמו. מסיבה זו, כשמדברים על קיימות, חשוב לקחת בחשבון הכול, החל מחומרים ופסולת ועד ליחס הומני ותנאי עבודה הוגנים.

מהן הדוגמאות לקיימות?

יש דרכים רבות ושונות לנקיטה בהתנהגות בת קיימא. הנה שתי דוגמאות:

  • אנרגיה ירוקה, כמו אנרגיית רוח או שמש, מפיקה אנרגיה נקייה ממשאב חופשי, טבעי ואינסופי שאינו גורם נזק לזולת ויחד עם זאת מסייע לשמירה על חברה מתפקדת.
  • יצירה, תחזוקה ושמירה על שטחים ירוקים, כיוון ששטחים ירוקים משפרים את איכות האוויר, מגנים על איכות המים, מפחיתים א שחיקת הקרקע ועוד.

איך מלמדים קיימות ומפיצים את הידע הכול כך חיוני?

לפי המומחים, ילדים צעירים צריכים ללמוד את נושא הקיימות, כדי שיוכלו להטמיע בחיי היומיום שלהם גישות ושיטות בריאות באופן טבעי ומבלי להתאמץ ולחשוב על כך. למשל, עליהם ללמוד על קומפוסט, מיחזור, טיפול בבעלי חיים ובצמחים, ועליהם לקנות הרגלי קיימות מגיל צעיר, כמו קניות מיד שניה, כדי להפחית את השימוש בחומרי גלם ולצמצם את ערימות הפסולת.

יש היום משאבים נפלאים להעמקה בנושא, כולל סרטונים, קורסים וכמובן לימודים אקדמאיים שיכולים לצייד אנשים בידע ובכלים שיאפשרו להם לחיות בצורה יותר בת קיימא, ואפילו להפוך בעצמם לפעילים ולמומחים בקיימות.

מהם היתרונות של קיימות?

לקיימות יש אינספור יתרונות, אבל כדי לתת מענה מתומצת, נחלק את התשובה לפי שלושת עמודי התווך של קיימות.

  • סביבה: נקיטה בפרקטיקה של קיימות מועילה לסביבה באמצעות שימור ושמירה על משאבי כדור הארץ; מניעת התחממות הגלובוס ותנאי מזג אוויר קיצוניים; והגנה על החיים.
  • כלכלה וחברה: פרקטיקות של קיימות מועילות לכלכלה כי הן מצמצמות את בזבוז הזמן, המאמץ והכוח הנדרשים למציאת איזון בין צמיחה לאחריות, והן מועילות לחברה על ידי חיזוק הקהילות ותמיכה בקהילות הפגיעות ביותר ברחבי העולם.

המאמר נכתב באדיבות האתר

https://sustainabilitystudies.net/

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
חשיבותם של אימונים לבריאות ולמצב הגופני שלכם
אם אין לכם את הלוקסוס של עבודה גופנית שהיא המצב...
פרסום חרדי סוף 2023
פרסום חרדי הוא אינו עניין של מה בכך שכן, פרסום...
לדאוג לנושאים הרגישים ביותר בחיים
כשמתכננים את העתיד חייבים לחשוב על הגרוע מכל ולכן גם...
פתרונות קלים מדי הם ממכרים
מגפת ההתמכרויות שאנחנו מוצאים המציאות שלנו כיום כוללת גם חומרים...
לטפל בנפש שלנו בצורה איכותית
על מנת שתוכלו לצאת לדרך חיים חדשה, וכן גם להיגמל...
מטען מהיר לאופניים חשמליים מה חשוב לדעת לפני קנייה
אופניים חשמליים, בעיני המשתמשים והחובבים האדוקים שלהם, הם לא פחות...
אינטרקום לבית
אינטרקום לבית הוא אחד ממכשירי האבטחה הבסיסיים ביותר, והאמת ניתנת...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה של יקירכם זה לא קל. יש אינספור...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה שבאמת תשקף את האם היקר לכם שהלך...
חתונה דתית
איך מארגנים חתונה דתית?
חתונה ללא ספק מהווה אירוע מרגש ביותר. כל זוג חולם...