Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לראשונה: "כימיתון" – תחרות האקתון בנושא כימיה לתלמידי התיכונים באשדוד

לראשונה: "כימיתון" – תחרות האקתון בנושא כימיה  לתלמידי התיכונים באשדוד

מדי שנה כל אדם בישראל מייצר כ-125 ק"ג זבל, שהורס את כדור הארץ! מספר בני האדם על כדור הארץ הולך ועולה אך החקלאות לא עומדת בקצב! כעשרים אנשים בארה"ב לבד מתים מדי יום בזמן שהם מחכים לתרומת איברים! אלה הבעיות שהוצגו לחמישים תלמידי תיכון באשדוד הלומדים במסלולי הכימיה במסגרת תחרות של חברת אדמה אגן והמחלקה להנדסה כימית מ- SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד. בתחרות התבקשו התלמידים, במשך 11 שעות בלבד, ליזום, לתכנן ולהציג פתרונות אפשריים לבעיות אלה.

כימתון באשדוד
קרדיט מכללת סמי שמעון

ביום חמישי האחרון התקיימה ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד תחרות ה"כימיתון – חדשנות בעולם הכימיה" הראשונה. התחרות התקיימה במסגרת שיתוף פעולה בין המחלקה להנדסה כימית במכללה, חברת אדמה-אגן, עיריית אשדוד ומשרד החינוך. בתחרות השתתפו עשרות תלמידי כיתות י"א ו-י"ב הלומדים במסלולי הכימיה בחמישה תיכונים בעיר. התלמידים התבקשו למצוא פתרונות בתחום הכימיה לבעיות עמן מתמודדת חברת אדמה-אגן והאנושות.

בתחילת התחרות הציגו נציגי אדמה-אגן ומכללת SCE את האתגרים עמם יתמודדו התלמידים במהלך הכימיתון. האתגר הראשון שקיבלו התלמידים הוא נושא פסולת המזון. על התלמידים הוטל למצוא פתרון יעיל מבחינה בריאותית וסביבתית לצמצום וטיפול בפסולת מזון. האתגר השני עסק בנושא החקלאות העולמית ושיפור התנאים לצמחים. התלמידים התבקשו למצוא דרך לשיפור הפיזור של החומר הפעיל להגנה על הצמח דרך השורשים, העלים או בכל דרך אחרת. באתגר השלישי הציגו לסטודנטים בעיה מתחום הרפואה – פיתוח ביו חומר והדפסת רקמות במדפסות תלת מימד לצרכי יצירת איברים להשתלה.

התלמידים התחלקו לקבוצות וכל קבוצה התבקשה לבחור נושא אחד להתמקד בו ולמצוא, תוך 11 שעות בלבד, פתרון ישים לבעיה שהוצגה. כל קבוצה קיבלה ליווי צמוד של סטודנטים הלומדים במכללה ביניהם סטודנטים מהנדסה כימית, תעשייה וניהול, מכונות, תוכנה וחשמל ועזרה של צוות עובדים שהגיעו מחברת אדמה-אגן לצורך התחרות.

כימתון באשדוד
קרדיט מכללת סמי שמעון

בערב, בסיום התחרות, הציגו הקבוצות את הפתרונות שעבדו עליהם במשך כל היום בפני ועדת שיפוט שהורכבה מאנשי אקדמיה ועובדי אדמה-אגן. הצוותים שזכו היו "הקבוצה הפונקציונאלית" מתיכון מקיף ז', שזכו במקום הראשון, והציגו פתרון יעיל ל"הובלה חכמה" של חומרים להגנת הצומח, תוך צמצום החשיפה הסביבתית לחומרים פעילים. קבוצת KMS, גם היא ממקיף ז', זכתה במקום השני והציגה פיתוח של "ביו-חומר" להדפסת רקמות במדפסות תלת מימד. למקום השלישי הגיעה  קבוצת "מכונות הכתיבה" מתיכון מקיף ג', שהציגו פתרון יעיל מבחינה בריאותית וסביבתית לצמצום ו טיפול בפסולת מזון.

ד"ר מיכל גולדנברג, ראש המחלקה להנדסה כימית בקמפוס אשדוד, סיפרה: "מטרת התחרות היא להציג לתלמידים את עולם הכימיה והאפשרויות המדהימות שידע בתחום הכימיה מאפשר בכל תחום שרק אפשר לחשוב עליו. שום דבר לא מתקיים בלי כימיה – זוהי  אבן היסוד לכל הפיתוחים הטכנולוגיים והבסיס לכל תהליך והמצאה. האתגרים שהצגנו לתלמידים הם אתגרים מהחזית של כל מחלקת מחקר ופיתוח באוניברסיטאות ובמעבדות המובילות בעולם. לאתגרים הללו אין פתרונות קסם אך אנו מאמינים כי התלמידים יצליחו לקחת חלק במציאת פתרונות אפשריים לא פחות מאנשים המומחים לתחום. העובדה שהם צעירים, עם ראש פתוח ומחשבה שונה הם יתרונות אדירים ואני מאמינה כי חלק מהפרויקטים שנראה בתחרות יוכלו להוות פתרונות אפשריים בעתיד".

אביהו דייגי, מנהל מפעל אדמה אגן בירך את התלמידים: "לימודי הכימיה היא בחירת המקצוע הנכון. היום כולם מבינים טוב יותר שהחיים הם כימיה! רפואה, מזון טקסטיל, חומרי ניקוי וריח ואפילו אהבה בין אנשים. המיזם הנפלא הזה בא בהלימה עם ערכי החברה שמעצימה את עובדיה, את לקוחותיה ואת שותפיה בקהילה ובפרויקט זה אתם הקהילה שלנו. אני רואה בעיניכם את הלהט ללמוד, להבין ולדעת יותר ותחרות זו היא הזדמנות נפלאה להעמיק בלימודי הכימיה. המיזם מוכיח  שבעבודה משותפת וטובה של החברה עם האקדמיה ומנהל החינוך ניתן להגיע לפתרונות פשוטים וטובים ועל כך תודה לכל השותפים והעוסקים במלאכה"

אילנה סיסו, מנהלת קשרי קהילה באדמה אגן, שיתפה: "הכימיתון הינו סנונית ראשונה בעיר אשדוד לחשיפת מקצוע הכימיה לתלמידי התיכון בשותפות מלאה של התעשייה, האקדמיה, הרשות העירונית ומשרד החינוך. התוכנית הוכיחה שהעבודה המשותפת הינה שילוב מנצח להצמחת דור העתיד. תלמידים אלה הם החוקרים וממציאי העתיד של מדינת ישראל. אדמה אגן שמחה להיות שותפה ולקחת חלק בחיזוק תלמידי הכימיה ורואה בהם את דור ההמשך לתעסוקה בחברת אדמה. כשאחת או אחד מכם יזכה בפרס נובל לכימיה תזכרו מהיכן התחלתם!"

לירון באתאשוילי, תלמידה בת 17 מתיכון מקיף ז', בת לעובד בחברת אדמה-אגן, השתתפה בתחרות וסיפרה: "כימיה מאפשרת לי ללמוד על החיים והעולם יותר לעומק. התחרות היא הזדמנות עבורנו להתנסות באתגרים שמציבים החיים האמיתיים, להבין יותר לעומק את עולם הכימיה בעזרת סטודנטים ועובדים מהתחום ולנסות לעשות דברים בעצמי. בקבוצה שלנו החלטנו ללכת לכיוון של האתגר השלישי וחשבנו לפתח רקמות לחידוש העור כדי לכסות צלקות או כוויות. אני מקווה שנציג פתרון איכותי לבעיה עמה מתמודדים עשרות אלפי בני אדם בישראל ועוד מיליונים בעולם".

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
החיפויים שישנו את עיצוב הבית שלכם
למרות כל הניסיונות שלכם, משהו בכל זאת חסר לכם בעיצוב...
ההבדל בין עיצוב דירה לעיצוב בית פרטי
עיצוב פנים היא האומנות של עיצוב הבית והחלת הסגנון האישי...
"להוריד את הבטן" ללא כפיפות אינסופיות- כך תעשו את זה
ככל שאנו מתבגרים, כך הצטברות השומן, במיוחד באזור הבטן, גדלה...
סימפוניה מרחבית - נקודת המפגש בין אדריכלות לעיצוב פנים
בכל פרויקט בנייה של בית חדש, מקום מסחר או כל...
לעבור משברים משפחתיים בעזרת עורך דין מתאים
אמנם המשפחה היא מעגל האנשים הקרוב אלינו ביתר, אך עם...
להשאיר את הראש מעל המים גם בזמן מלחמה- איך עושים את זה
מלחמה היא מצב לא פשוט מכל הבחינות: פיזית, רגשית וגם...
איך ממחזרים משכנתא
הליך מיחזור של משכנתא מתבסס על החלפת הלוואת המשכנתא הנוכחית...
אל תוותרו על מה שמגיע לכם מהביטוח
חברות הביטוח אינן יכולות למשוך תביעות צודקות עד אין סוף...
התלמידות זוכרות את השוטר הגיבור משדרות שנפל בקרב
לקראת יום הזכרון, התקיים במדרשת אמית שחרי באשדוד ערב שרות...
האם מטבח כפרי יתאים לכם?
החיפוש אחר מטבח שיתאים לבית זו לא תמיד משימה קלה...