Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהי קרן השתלמות ומה צריך לדעת?

מהי קרן השתלמות ומה צריך לדעת?
קרדיט Pixabay.com

קרן השתלמות מיועדת לחיסכון לטווח בינוני עבור עובדים שכירים ועצמאים. ניתן להפקיד לקרן סכום קבוע בכל חודש או באופן חד שנתי. הקרן סגורה למשיכה למשך 6 השנים הראשונות ממועד פתיחתה ולאחר מכן היא נזילה לתמיד. ניתן להמשיך להפקיד אליה גם כאשר היא נזילה ולהשאיר את הכסף לטווח ארוך. בעבר, קרן השתלמות היתה מיועדת עבור יציאה ללימודים עבור העובד. כיום היא משמשת לכל מטרה לחיסכון עבור הילדים, לחתונה או לטיול גדול.

היכן מנוהלות קרנות ההשתלמות?

את קרנות ההשתלמות מנהלות חברות הביטוח ובתי ההשקעות. לכל חברה מנהלת יש את המסלולים שהיא מציעה. מגוון המסלולים הרחב מאפשר להתאים את הקופה המנוהלות לכל חתך סיכון אפשרי. קיימים אפילו מסלולי הלכה המושקעים באופן מותאם למגזר הדתי והחרדי. עבור ניהול קרנות ההשתלמות והשקעתם הגופים גובים אחוז של דמי ניהול מההפקדה ומהצבירה. שכיר יכול להצטרף לקרן רק דרך המעסיק. עצמאי יכול להצטרף דרך יועץ פיננסי או משווק פנסיוני וגם באופן עצמאי.

מה חשוב לדעת כשבוחרים קרן השתלמות?

עצמאים יכולים לבצע הפקדות עבור קרן השתלמות באופן קבוע או אחת לתקופה. עבור שכירים המעסיק פותח את הקופה כהטבה ובהתאם לחוזה. המעסיק מפקיד את חלקו  ואת חלק העובד שמועבר מהשכר החודשי. בחלוף 6 שנים מיום ההפקדה הראשונה הכספים בקופה נזילים וניתן לבצע פדיון מלא או חלקי. במקביל, ניתן להמשיך לבצע הפקדות לקרן להגדיל את החיסכון ולצבור תשואה.

כאשר הכספים נועדו לצרכי השתלמות הם נזילים כבר אחרי 3 שנים. תקרת ההפקדות השנתיות הפטורות ממס רווחי הון הינו עד לסך של 18,960 ש\"ח. כל סכום שהופרש מעל לסכום התקרה חייב במס באופן יחסי. מי שבבעלותו קרן נזילה יכול להחיל את הוותק שלה על שאר קרנות ההשתלמות שבבעלותו ולבצע משיכה גם מהן.

השוואה בין קרנות ההשתלמות הקיימות

בשביל לבצע השוואה בין קרנות ההשתלמות השונות לא צריך רישיון יועץ וגם לא השכלה פיננסית. כל אחד יכול להיכנס לאתר גמל נט ולבצע השוואה מהירה דרך מנוע החיפוש. לפני שמבצעים השוואה חשוב לדעת כמה דברים. ראשית, כדי לקבל מדד נכון, יש להשוות בין קרנות באותו מסלול השקעה. שנית, כשבוחנים את התשואות אותן עשו הקופות יש לבחון אותן לאורך זמן כדי לקבל תמונה מלאה. התקופה המומלצת היא 5 שנים אחורה.

רוצים לדעת איזו תשואה עשתה קרן ההשתלמות שלכם? מעוניינים לבחון את חלופות ההשקעה השונות? באתר גמל נט תוכלו לחפש קרנות השתלמות השוואה ולבדוק איזו קופה הציגה את התשואות הכי מרשימות לפי תקופה שתבחרו. תוכלו להשוות בקלות גם בין קופות גמל, קרנות פנסיה פוליסות חיסכון ועוד. מנוע ההשוואה המתקדם מאפשר לקבל בכל חיפוש נתונים עדכניים ומלאים בקלות רבה.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
הכל על פתרונות לאריזה תעשייתית
פתרונות לאריזה תעשייתית חיוניים לשרשרת האספקה העולמית מכיוון שהם מבטיחים...
כיצד מתנהלים משפטית כאשר עוברים תאונה
תאונות הן אירועים בלתי צפויים שיכולים להתרחש בכל רגע נתון...
למה כדאי לי להשקיע בנדל״ן בחו״ל?
אחד מאפיקי ההשקעה הבטוחים והמניבים ביותר הוא שוק הנדל״ן, אך...
סיבות לשלילת רישיון נהיגה
פסילת רישיון נהיגה יכולה להתבצע במספר מצבים. אחד המצבים הוא...
החיפויים שישנו את עיצוב הבית שלכם
למרות כל הניסיונות שלכם, משהו בכל זאת חסר לכם בעיצוב...
ההבדל בין עיצוב דירה לעיצוב בית פרטי
עיצוב פנים היא האומנות של עיצוב הבית והחלת הסגנון האישי...
"להוריד את הבטן" ללא כפיפות אינסופיות- כך תעשו את זה
ככל שאנו מתבגרים, כך הצטברות השומן, במיוחד באזור הבטן, גדלה...
סימפוניה מרחבית - נקודת המפגש בין אדריכלות לעיצוב פנים
בכל פרויקט בנייה של בית חדש, מקום מסחר או כל...
לעבור משברים משפחתיים בעזרת עורך דין מתאים
אמנם המשפחה היא מעגל האנשים הקרוב אלינו ביתר, אך עם...
להשאיר את הראש מעל המים גם בזמן מלחמה- איך עושים את זה
מלחמה היא מצב לא פשוט מכל הבחינות: פיזית, רגשית וגם...