זירת המומחים

מהן אונקיות זהב?

ישנם מוצרים רבים אשר המחיר שלהם נקבע בהתאם ליחידה, כך לדוגמא: מחשב, שולחן, בגד כלשהו ועוד. מנגד, ישנם מוצרים שהמחיר שלהם נקבע על פי המשקל שלהם, כך לדוגמא: סוכר, חיטה, אורז, פירות, ירקות ועוד. המחיר של מתכות יקרות נקבע בהתאם ליחידה אשר קרויה: אונקיה.

מהי אונקיית זהב?

מרבית האנשים אשר רוכשים זהב בחיי היומיום שלהם, לא משתמשים בעצם ביחידת המשקל הידועה בשם: אונקיה והסיבה לכך היא פשוטה: האונקיה משמשת סוחרי זהב מקומיים או בינלאומיים אשר סוחרים בזהב בכמויות גדולות. כלומר, לא מדובר על יחידת מידה הרלוונטית לצורך רכישת תכשיט זהב או אפילו כמה תכשיטים ועל כן לא מעט אנשים כלל לא מכירים את המושג המדובר.

אונקיה אשר משמשת כיחידת מידה למתכות יקרות נוספות מלבד זהב, שוות ערך למשקל של קצת יותר מ31 גרם. בשווקי העולם נעשה שימוש ביחידת המשקל המדוברת כאשר קובעים את מחיר הזהב העולמי היומי בלונדון. מחיר אונקיית זהב בעולם עובר עליות ומורדות כאשר ניתן למצוא קשר בלתי נפרד וחזק בין מחירי הזהב לבין מצב הכלכלה העולמית. סוחרי זהב יודעים לומר שהמחיר של הזהב נחשב ליציב באופן יחסי.

זהב נחשב למתכת יקרה כבר במשך אלפי שנים, כאשר אחד מסוגי המטבעות הראשונים שנטבעו בעולם והפכו לכסף שעובר לסוחר היו מטבעות זהב. כיום, השימוש בזהב בתור כסף עובר לסוחר איננו נפוץ כפי שהיה בעבר וזאת בשל העובדה שממשלות יציבות ערבות לכסף אשר מדפיס הבנק המרכזי שלהן. יחד עם זאת, כמעט בכל משינה בעולם ישנם סוחרי זהב אשר מוכנים לרכוש ולמכור זהב ללקוחות פרטיים מהשורה. לקוחות רבים נוהגים לסור לסוחרים הללו כאשר הם זקוקים לכסף או כאשר אינם רוצים להסתכן באובדן או גניבה של תכשיטים ישנים ועל כן, הם מוכרים את תכשיטי הזהב ולא פעם גם כלים מזהב. העובדה שמחירי הזהב שומרים על יציבות באופן יחסי, הופכת כמעט תמיד את מכירת הזהב למשתלמת מאוד וזאת בניגוד למניות שטרם מוכרים אותן יש לבדוק באופן מדויק ומדוקדק מה מצב השוק וכן לפני המרה של מטבע חוץ. במקרה של זהב המצב שונה. אונקיית זהב מצד אחד ותכשיטי זהב מצד שני, נמכרים כל הזמן במחירים משתלמים.

איכות הזהב

חשוב להוסיף כי המחיר של מוצרים שונים הן כאלה שנמכרים ביחידות בודדות והן כאלה שנמכרים לפני משקל, קשור באופן בלתי נפרד לאיכות שלהם. ידוע כי מחיר של מוצר איכותי העשוי מחומר גלם משובח יעלה יותר ממוצר פשוט יותר שעשוי מחומר גלם פחות טוב. חשוב לדעת כי גם כאשר קונים או מוכרים זהב באופן פרטי, כך למשל בצורה של תכשיטים, יש הבדל באיכות שמתורגמת למחיר בכסף. מכיוון שהזהב נחשב למתכת רכה שלא כמו ברזל למשל, בכדי לעצב את הזהב למוצר כמו: מדליה או תכשיט, יש לערבב את הזהב עם מתכת נוספת וכך ליצור סגסוגת. המחיר של הסגסוגת תיקבע בין היתר לפי כמות הזהב, לעומת המתכות האחרות שבה. את היחס שבין כמות הזהב לכמות אחרת של מתכת מציינים במונח: קרט, כאשר זהב טהור נקראת בשם: זהב 24 קרט ואילו תכשיט אשר מכיל רק 50 אחוז זהב יהיה תכשיט של 12 קראט.

כיצד נקבע מחיר אונקיית זהב כיום?

מחיר הזהב היומי נקבע בבורסה בדיון אשר כולל נציגים שונים מהבורסה למסחר שמתחלפים מדי יום. הנציגים הללו מהווים בעצמם קונים ומוכרים של זהב כאשר הדיון הוא זה שקובע את שער הזהב היומי שעל פיו נע השוק. מחיר הזהב נקבע בשער אמריקאי, אירופאי ובריטי. לא מעט אנשים סוחרים כיום באונקיות זהב שכן, על אף שמחיר אונקיית זהב משתנה בהתאם למצב הכלכלה העולמי, הוא נחשב כעקרון לאחד מהנכסים אשר שומרים על יציבות. 

מאמרים רלוונטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button