Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מיכל זוהר מוציאה לאור את ספר הביכורים שלה, "הסלון"

מיכל זוהר מוציאה לאור את ספר הביכורים שלה, "הסלון"
צילום גל זהבי

זוהר, מנהלת מוזיאון אשדוד לאומנות לשעבר, פצחה בקמפיין "מימון המון"  לצורך הפקת הספר, רומן היסטורי שעומד לראות אור בפברואר 2020.

מיכל זוהר, מוציאה לאור את ספר הבכורים שלה, ׳הסלון׳, רומן היסטורי שעומד לראות אור בפברואר 2020. זוהר יצאה בקמפיין "מימון המון" לגיוס הקהילה והתקציב להפקת הספר . הקמפיין בשם "הסלון-רומן היסטורי" ירוץ באתר headstart, עד ה-16 בפברואר 2020.

הסלון הוא רומן היסטורי הפורס את חייהן של שלוש חברות, בנות למשפחות יהודיות אמידות מכובדות ובעלות ממון החיות בברלין של המחצית השנייה של המאה ה-18, ברלין של כיבוש נפוליאון ושל הלאומיות המתעוררת, של עידן הנאורות, של רוסו, קאנט וגתה, ושל קהילה יהודית מתבדלת המיטלטלת בין קדמה למסורת, בין תקווה לשוויון לבין ייאוש קיומי.

הסלון נכתב אחרי תחקיר מקיף מעמיק רב-שנים ומגולל את חייהן של רחל לוין, שניהלה את הסלון הספרותי החשוב ביותר בברלין, בתקופה בה רק גברים ממעמד גבוה דנו בספרות, בתקופה שנשים (ובטח שיהודיות פשוטות) לא קיבלו השכלה.
מיכל החליטה לצלול אל הספרות ההיסטורית ובמשך שנתיים היא קראה וקראה ולמדה את הדמות של לוין, את התקופה ואת ברלין של אז, ונגלו לה עוד שתי נשים יוצאות דופן – דורתיאה שלגל והנרייטה הרץ.

דורותיאה שלגל כתבה את אחד הרומנים המוצלחים בזמנו – פלורנטין, והנרייטה הרץ שהייתה דמות נערצת אך גם שנויה במחלוקת ושימשה כידידתו הטובה ביותר של פרידריך שליירמאכר, אבי התיאולוגיה הפרוטסטנטית המודרנית.

שלושתן היו דמויות מרכזיות בחיי התרבות של גרמניה ועל אף שנולדו משוללות זכויות מעצם היותן נשים ויהודיות, הן חפשו כל חייהן אחרי אושר, אהבה והגשמה עצמית – ושילמו על כך מחיר.

הסלון מיכל זוהר

על ההחלטה להקים קמפיין מימון המון אומרת מיכל זוהר "יש לא מעט סיבות לכך, העיקרית היא הרצון להשאיר את זכויות היוצרים אצלי, זה לא סוד שהיום הוצאות הספרים מבקשות מהסופרים לשלם על הפקת הספר ועדיין מבקשות גם להחזיק בזכויות היוצרים על הספר כשבסופו של דבר הסופר מרוויח מעט מאד- אם בכלל – על הכתיבה".

"בשוק רווי ומלא כותרים", מוסיפה זוהר", הספר מגיע לחנויות ואם הוא לא נמכר בשבועות הראשונים הוא נדחק הצידה ועלול למצוא את עצמו בחזרה במחסני ההוצאה. בקמפיין מימון המון

הזכויות נשארות אצל הסופר והוא זוכה ליצור לעצמו קהילה ראשונית שרוכשת את הספר . זו דרך של win win למימון הספר בין הסופר/ת לקוראים".

חשוב לציין שמימון המון היא לא תרומה אלא תמיכה והתומך מקבל תמורה מלאה לכסף שלו ובנוסף גם שותף להוצאת היצירה לאור.

צילום גל זהבי

מעבר לכך שהוא יצירה ספרותית, היום ממרחק הזמן, יכולה להגיד מיכל שהוא השפיע על החיים שלה והניע אצלה מהלכים שאולי בלעדיו לא היו קורים.  אפשר לומר שהסלון והדמויות הנשיות שבו, האיצו אצל זוהר תהליך של התפכחות ואולי התפתחותן של הדמויות הקבילה להתפתחותה המקצועית של מיכל.

מיכל עבדה במוזיאון אשדוד לאמנות עשר וחצי שנים כשבשנתיים האחרונות מתוכן אף ניהלה את המוזיאון. ולכאורה אפשר היה לחשוב שהגיעה לשיא הקריירה שלה. אבל נראה כי הזרמים התת קרקעיים שלה ושל הדמויות בסיפורה התמזגו וכפי שהן לא אפשרו לעצמן להישאר באזור הנוחות, כך

גם היא ולאחר שנתיים של ניהול המוזיאון, ורגע אחד לפני גיל חמישים, החליטה שהיא רוצה לעבור לשלב הבא, עזבה בוקר אחד ופתחה עסק לכתיבה שיווקית.

בשנה וחצי שחלפו מאז שיצאה לעצמאות, קרו לא מעט דברים – פתיחת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳ (עסק לכתיבה שיווקית), פתיחת קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳ המבקשת לעודד קריאה נשית ובה כבר כ 650 נשים (ואולי אף מקבילה לסלונים הספרותיים של פעם), פתיחת סדנת כתיבה יוצרת והשיא ממש בימים אלה – קמפיין מימון המון להפקת הרומן ההיסטורי שכבר מוכן לרדת לדפוס.

 

מיכל זוהר בן דור, בוגרת לימודי כתיבה במכללת מנשר. בעלת  BAבמדעי הרוח ו MA בתקשורת וניו מדיה. מנהלת עסק לכתיבה שיווקית ׳מילה טובה׳, כותבת שירה שהתפרסמה בעיתונות, ברשת ובאנתולוגיה כתובה, בלוגרית, מנהלת את קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳ ומנחה סדנת כתיבה.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
מה תפקידו של מנעולן רכב מקצועי?
מנעולן רכב הזמין 24 שעות ביממה אמור להיות בדרך כלל...
עורך דין לירושות וצוואות- הכתובת בכל נושא הקשור לתחום
אף אחד לא אוהב לעסוק בנושאים הקשורים לירושות, צוואות וגם...
הדמיית שיער - על קצה המזלג
אם אתם נמצאים בחיפוש אחר פתרונות לשיער דליל או התקרחות...
והזוכה המאושר: ישיבת אמית יגל אשדוד
כשרועי השמיניסט האשדודי רצה להפיק הכתרת פורים בישיבה, הוא לא...
חשיבות המשחק והדמיון להתפתחות הילדים
משחק ודמיון הם מרכיבים בלתי נפרדים מהילדות התורמים באופן משמעותי...
למה כשנקלעים לחובות עורך דין הוא חבל הצלה?
כשאדם או עסק נקלעים לחובות שאין ביכולתם לפרוע, התוצאה היא...
המנהל שנמצא במילואים מ - 7/10 הועלה בדרגה – מול כל התלמידים
מאז שמחת תורה, ה-7/10 נמצא הרב שלום מלול במילואים ביחידה...
הבוסית שיילדה את העובדת
לפני מספר ימים הגיעה איילת כץ, 31, תושבת כרמי גת,...
עריכת הסכם ממון לפני הנישואים: קשה באימונים, קל בקרב
גירושין הוא תהליך שיכול להיות ארוך ומייגע עד ההגעה להחלטות...
למען החטופים
תלמידי ישיבת אמית יגל אשדוד, יחד עם מאות תלמידי הישיבות...