Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עבדים למסכים – כך תנהלו נכון את זמני המסך שלכם

עבדים למסכים – כך תנהלו נכון את זמני המסך שלכם
קרדיט shutterstock

האינטרנט הוא כלי יעיל והכרחי ביומיום של כולנו, ילדים ומבוגרים כאחד, אבל שקיעה בו יכולה גם לגרור לא מעט נזקים. אז כיצד מנהלים נכון את זמני המסכים?

אורית גל

בשנת 2022, כבר אין ספק שלאינטרנט יש תפקיד מרכזי בחיינו. בעזרת טכנולוגיות חדשות ומתקדמות כמו אינטרנט סיבים ותשתית טובה ויציבה, הוא מהווה כלי עבודה חיוני וקל, בעזרתו אנו יכולים לעשות כמעט כל דבר בחיי היומיום שלנו – שיעורים ועבודה מרחוק, קניות, השוואות בין מוצרים, משחקים ועוד. 

לצד היתרונות של האינטרנט, אנשי מקצוע מתחום רפואת הילדים והחינוך, מתריעים מפני השקיעה שהולכת וגוברת של הילדים במסכים על חשבון פעילויות אחרות, גופניות או חברתיות, שלא קשורות למסך הטלוויזיה או המכשיר הנייד. ולמעלה מכך, גם לנו כהורים לעיתים לא תמיד קל לנהל את זמני המסך שלנו. אז מה ניתן לעשות כדי שבכל זאת נצליח להפחית ולו במעט את השהייה מול המסכים?

דברים שלא לומדים בבית הספר

כיום, אנו מסתכלים על בית הספר כמובן מאליו, אולם עד העבר הלא כל כך רחוק, מרבית הילדים גדלו בעיקר עם חינוך ביתי ושם הם קיבלו את כל הדרוש לשם הכנתם לחיים.

היום, אנו מניחים כי הילדים לומדים את כל הדרוש להם לשם יציאה לחיים מוצלחים בבית הספר, אולם זה לא המצב. ישנם תחומים רבים בהם בית הספר נכשל בהקניית כלים מתאימים לילדים אשר יכשירו אותם לחיים. כמבוגרים אנו מצופים לדעת לנהל זמנים, להתנהל נכון מבחינה פיננסית, לנהוג, לבשל, לבצע תיקונים קלים בבית – מגוון פעולות שבית הספר אינו מכשיר אליהן ותחומים אלו הם למעשה באחריות ההורים. 

אחד התחומים המשמעותיים החיוניים לניהול חיים מוצלחים בכל תחומי החיים הוא ניהול זמן אפקטיבי. כמות המטלות שרובנו נדרשים לבצע היא רבה ואם לא מתמודדים עם הנושא באופן שיטתי, ריאלי ויעיל – התחושה בסוף היום תהיה של כשלון מסוים. אי לכך, עמידה יעילה ביעדים היא תחום אשר שווה להשקיע בו, ללמוד בעצמנו ועל הדרך גם ללמד את ילדנו. 

תכנון נכון הוא השלב הראשון

השלב הראשון יהיה ליצור רשימה של כל הדברים שאנו צריכים ורוצים לעשות. הדברים שיופיעו ברשימה יהיו שונים עבורנו ועבור ילדנו, אך עקרון הרשימה הוא זהה. 

בואו נחשוב לדוגמה על עצמאית שאמורה גם לנהל את הבית במקביל לעסק שלה – שהוא לדוגמה, עוסק בעיצוב דירות. מיום ליום, כמובן שהמטלות ישתנו, אך לצידן קיימות גם מטלות ידועות וקבועות – שנתיות, חודשיות, יומיות. מהן אפשר להתחיל: בינואר וביוני יש להחליף פילטר מים לדירה, בפברואר צריך לחדש את ביטוח הדירה, באוקטובר לנקות את המרזבים, בספטמבר לקחת את הכלב לחיסונים. מדי חודש, יש להוציא בסוף החודש חשבוניות, לחשב ולשלם מיסים. מדי יום שלישי יש לבצע קניות שבועיות ולהחליף מצעים כל יום שני. בכל יום יש לאכול שלוש ארוחות, להיפגש עם לקוחות, לעבוד על פרויקטים קיימים, ולדאוג גם לזמן איכות עם הילדים. בואו נניח שאתם גם אוהבים לראות סרטים, להיפגש עם חברים, ולראות לפחות 20 תוכניות טלוויזיה שונות – איך מאזנים בין כל הדברים?

אחת הטכניקות היא לפרט בצורה מסודרת כל דבר שאותו צריכים או רוצים לבצע ולאחר מכן לבצע תיעדוף – על אילו תוכניות לא נרצה לוותר ועל מה אנו כן מוכנים לוותר? נקבע מסגרת זמנים ידועה שתאפשר ביצוע יתר המטלות ההכרחיות, לדוגמה שעתיים ביום. נבחר בשעות שבהן אנחנו פחות אפקטיביים ונבדוק שילוב עם מטלות אחרות – לדוגמה שעת כושר ביתית. אחד החוקים החשובים הוא שהרשימה שנתכנן תהיה ריאלית, כי אם לצורך העניין יש לנו 20 לקוחות ונתכנן פגישה עם כל אחד מהם כל יום – איכות העבודה תפגע וקרוב לוודא שגם אז לא נעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו. 

קרדיט shutterstock

תזכורות, שעונים, ופתקיות

את המטלות שבסופו של דבר קבעתם לאותו היום,  דאגו למסגר באופן נוח לצפייה ומעקב – רשימות ToDo, פתקיות דביקות, לוח מודעות מחיק או כל אמצעי נוח אחר. כמו כן, השתדלו להגדיר מסגרת זמן לכל משימה ולתזכר את הזמן שעובר באמצעות שעון עצר ותזכורות אוטומטיות. חלל עבודה נפרד מסודר ומאורגן יכול גם הוא לעזור.

עכשיו, כשאתם מסודרים – דאגו להעביר את הידע לדור הבא

השתדלו שאחת המטלות היומיות הראשונות שלכם תהיה לשבת עם הילדים ולהכין יחד איתם את הרשימה שלהם. יעדים יכולים להיות מטלות ביתיות כמו לרדת עם הכלב, להכין את השולחן לארוחה, או לבצע שיעורי בית. לצידן, יכולות להיות גם מטלות מול מסך אבל עם ערך מוסף כמו משחק חינוכי (ללימוד אנגלית / חשבון וכדומה) או קריאת  פרק בספר בטאבלט.

כמו שדאגתם לתחום אזור עבודה – דאגו לתחום לילדים מקומות וזמנים בהם המסכים הם מחוץ לתחום – בזמן אכילת ארוחה משפחתית, בבילוי בפארק וכדומה. נוסף לכך, ארגנו את הילדים עם תזכורות ושעונים משלהם, על מנת שילמדו לעקוב ולנהל את זמנם נכון. 

כמו כן, אפשרו לילדים זמן מסך כללי לכל פעילות שהם אוהבים לעשות. זמן מסך זה אינו חלק מהיעדים שנקבעו מראש והם יוכלו לזכות בזמן מסך כללי עבור כל פעולה שהם יסיימו בהצלחה מרשימת היעדים שלהם. אחרי שיזכו, לדוגמה, בשעת מסך כללית הם יהיו אלו שיחליטו כיצד לנצל שעה זו, ועל הדרך גם ילמדו לבצע תיעדוף על מנת לנצל את הזמן הזה ביעילות מרבית.

לסיכום, העולם הדיגיטלי אמנם פותח בפנינו עולם חדש של פעילויות אך לצד זאת, חשוב לזכור כי כל דבר טוב מגיע עם מינון מתאים וצורך באיזון. לאור עובדה זו, דאגו למסגר זמן איכות של הילדים ושלכם גם רחוק מהמסכים, לביצוע פעילות גופנית, חברתית או לחילופין להשקיע בקשרים המשפחתיים. 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
חשיבותם של אימונים לבריאות ולמצב הגופני שלכם
אם אין לכם את הלוקסוס של עבודה גופנית שהיא המצב...
פרסום חרדי סוף 2023
פרסום חרדי הוא אינו עניין של מה בכך שכן, פרסום...
לדאוג לנושאים הרגישים ביותר בחיים
כשמתכננים את העתיד חייבים לחשוב על הגרוע מכל ולכן גם...
פתרונות קלים מדי הם ממכרים
מגפת ההתמכרויות שאנחנו מוצאים המציאות שלנו כיום כוללת גם חומרים...
לטפל בנפש שלנו בצורה איכותית
על מנת שתוכלו לצאת לדרך חיים חדשה, וכן גם להיגמל...
מטען מהיר לאופניים חשמליים מה חשוב לדעת לפני קנייה
אופניים חשמליים, בעיני המשתמשים והחובבים האדוקים שלהם, הם לא פחות...
אינטרקום לבית
אינטרקום לבית הוא אחד ממכשירי האבטחה הבסיסיים ביותר, והאמת ניתנת...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה של יקירכם זה לא קל. יש אינספור...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה שבאמת תשקף את האם היקר לכם שהלך...
חתונה דתית
איך מארגנים חתונה דתית?
חתונה ללא ספק מהווה אירוע מרגש ביותר. כל זוג חולם...