Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

צאצאי יהדות טוניס: הגיע הזמן לבדוק האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי

צאצאי יהדות טוניס: הגיע הזמן לבדוק האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי
קרדיט pixabay

בשנת 1492 חל גירוש ספרד. אומנם היהודים קיבלו אפשרות להמיר את דתם ולהישאר, אך הרוב היהודי בחר שלא לוותר על הדת ולעזוב את המדינה על פי צו החוק שנחקק באותה התקופה. במקביל, היהודים שכן בחרו להישאר, הצהירו כי הם מתנצרים למראית עין ושמרו בסתר את מנהגי היהדות, והם אלו אותם יהודים שכיום מכונים אנוסים. באופן כללי, ההערכות מדברות על עשרות אלפי יהודים שגורשו מספרד והתפזרו בין מספר מוקדים, בין היתר גם באימפריה העות'מנית ובצפון אפריקה.

מפורטוגל לטוניס ומטוניס ארצה

רבים מהיהודים שגורשו בחרו להתמקם בתוניסיה הממוקמת בצפון אפריקה. באותם ימים גם היהודים המקומיים ידעו רדיפות קשות, כאלו שהובילו לבחירות הרואיות למות על קידוש השם, אם כי היהודים שהגיעו לתוניסיה בעקבות הגירוש הצליחו לחזק מבפנים את הקהילה המקומית. עד מלחמת העולם הראשונה, תוניסיה אכלסה כ-85 אלף יהודים, כאשר הרוב הגדול ישב בעיר הבירה טוניס ובאי ג'רבה. כעבור שנים, רבים מיהודי טוניס והאי ג'רבה עלו ארצה (לא מעט בעקבות הזוועות שעברו במלחמת העולם השנייה), כך שכיום הצאצאים שלהם זכאים לדרכון פורטוגלי. 

זכאות לחוד ומציאות לחוד

ההערכה היא שעשרות אלפי יהודים שגרים בארץ זכאים לאזרחות פורטוגלית. עם זאת, כדי לבדוק היתכנות חשוב להיעזר בגוף מקצועי, וספציפית בשירותיו של עורך דין לאזרחות פורטוגלית. חשוב להבין שאומנם הזכאות קיימת, אך הדרך לממש אותה מאוד מפותלת וכרוכה בבירוקרטיה אינסופית. אם לא רוצים להשקיע בהגשת הבקשה מבלי שקיימים הסיכויים הבסיסיים, חשוב לערוך בדיקה ראשונית בעזרתו של איש מקצוע. 

ההבטחה שמאחורי המאמץ

הנקודה היא שכיום חיים בארץ לא מעט יהודים שיש להם שורשים בטוניס, ואם נלך רחוק יותר, שורשים בפורטוגל, כך שהם בהחלט זכאים ליהנות מסל ההטבות שמעניק דרכון פורטוגלי. אם לרגע נעצור לציין מדוע המאמץ חיוני, נציין שדרכון פורטוגלי מעניק כניסה לאיחוד האירופאי, ופה מדובר בשורה ארוכה של הטבות סוציאליות, כלכליות, וכדומה. 

עורכים בדיקה ראשונית

אם גם אתם גדלתם על סיפורים משפחתיים שמזכירים את גירוש ספרד, זהו בדיוק הזמן להיכנס לפעולה, ופה ניגש להסביר מה וכיצד עושים. כדי לקבל מושג ראשוני, מומלץ להיכנס למאגר שמות משפחה ייעודי. מדובר במאגר שמכיל את מרבית שמות המשפחה של בני הקהילה היהודית ששכנו באותם ימים בפורטוגל. בהנחה ששם המשפחה אינו בנמצא, אל תמהרו להרים ידיים, אך כן להעלות הילוך. 

עבודת שטח מקיפה

חשוב להבין שיש בדיקות חינמיות ובדיקות בתשלום כדי לברר את הזכאות לדרכון. הבדיקות החינמיות סה"כ מאפשרות לבצע סינון ראשוני ולקבל אישור להמשיך בתהליך. עם זאת, חשוב לזכור שלא מספיק להגיש בקשה לרשויות בפורטוגל ולבדוק את שם המשפחה במאגר. התהליך כרוך בעבודת שטח מקיפה, ולכן כדאי לשכור את שירותם של מקצוענים בתחום שיוכלו לבצע את העבודה באופן מקצועי, כאלו שמגיעים עם המלצות ושורה ארוכה של הצלחות.

לפני כ-2300 שנה חייתה בתוניסיה קהילה יהודית ענפה שחלק ניכר ממנה הגיע בעקבות גירוש ספרד ופורטוגל. לאור הנאמר, יהודים טוניסאים זכאים להגיש בקשה להכרה בהם כצאצאים של יהודי פורטוגל שהיגרו לטוניסיה. עם זאת, הצורך להוכיח קשר היסטורי לגירוש פורטוגל בהחלט סבוך, במיוחד כשפער של מאות שנים מפריד בין האירועים להווה. יש לאסוף כל הוכחה רלוונטית – שם משפחה, סיפורים שעוברים במשפחה, תמונות ישנות, גלויות וכדומה. עם סך החומר ממשיכים לפעול, ושוב נציין שעדיף באופן מקצועי – לצד עו"ד שבקיא בתחום. טיפ לדרך? היו סבלניים! מדובר בתהליך ממושך שעשוי להתגלות כמאוד משתלם. 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
חשיבותם של אימונים לבריאות ולמצב הגופני שלכם
אם אין לכם את הלוקסוס של עבודה גופנית שהיא המצב...
פרסום חרדי סוף 2023
פרסום חרדי הוא אינו עניין של מה בכך שכן, פרסום...
לדאוג לנושאים הרגישים ביותר בחיים
כשמתכננים את העתיד חייבים לחשוב על הגרוע מכל ולכן גם...
פתרונות קלים מדי הם ממכרים
מגפת ההתמכרויות שאנחנו מוצאים המציאות שלנו כיום כוללת גם חומרים...
לטפל בנפש שלנו בצורה איכותית
על מנת שתוכלו לצאת לדרך חיים חדשה, וכן גם להיגמל...
מטען מהיר לאופניים חשמליים מה חשוב לדעת לפני קנייה
אופניים חשמליים, בעיני המשתמשים והחובבים האדוקים שלהם, הם לא פחות...
אינטרקום לבית
אינטרקום לבית הוא אחד ממכשירי האבטחה הבסיסיים ביותר, והאמת ניתנת...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה של יקירכם זה לא קל. יש אינספור...
עיצוב המצבה שתשקף את האדם שנפטר
לבחור את המצבה שבאמת תשקף את האם היקר לכם שהלך...
חתונה דתית
איך מארגנים חתונה דתית?
חתונה ללא ספק מהווה אירוע מרגש ביותר. כל זוג חולם...