Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

רפאים

רפאים
קרדיט: דביר כהן קידר

תערוכה קבוצתית חדשה במוזיאון אשדוד לאמנות עוסקת בהלך הרוח של המרחב העכשווי ומבקשת להנכיח בשקט ראשוני וגולמי את האימה, הטלטלה והדיסאוריינטציה של התקופה הנוכחית.

בתערוכה מוצגות עבודותיהם של 15 אמניות ואמנים ישראלים, המציגים בה מקבץ של תתי-תערוכות במגוון של נראטיבים ונקודות מבט, ויוצרים בתוך כך מרחב רוחש של שוטטות וחיפוש המבקש נוכחות.

האמנים והאמניות המציגים בתערוכה: לי אורפז, מאיה אטון, דוד בהר פרחיה, מאיה ז"ק, יאן טיכי, מארק יאשאייב, שירן יצהרי, דביר כהן קידר, דנה לוי, אריק מירנדה, רן סלוין, רונית פורת, אנג'לה קליין, אלונה רודה, אורית רף.


אוצרים: יובל ביטון, רוני כהן- בנימיני

13 בדצמבר – 30 במרץ, מוזיאון אשדוד לאמנות

"רפאים" הינה תערוכה חדשה העוסקת בהלך הרוח של המרחב והזמן העכשוויים. היא מבקשת להנכיח בשקט ראשוני וגולמי את האימה, הטלטלה והדיסאוריינטציה של התקופה.

 המונח "רפאים" מתייחס להלך הרוח של העידן העכשווי – עידן של ציטוט, שכפול ושיעתוק אינסופי; הוא משמש כמטאפורה לחשיבה רדופה וחסרת מנוח המקדשת את השנוי במחלוקת והבלתי ודאי, את ההטרוגני והמגוון, את האחרוּת והספק; הוא משקף עמדה עקרונית מפוררת ניגודים, המרחפת במחוזות-סף שבין נראוּת ואי-נראוּת, ממשות ואי-ממשות, חומריות ואל-חומריות, נוכחות והעדר, חיים ומוות, הקשורים כולם ברגשות רבי-עוצמה ומאיימים כמו פחד ואובססיה.

קרדיט: רן סלוין

העבודה על התערוכה החלה בינואר 2020, זמן קצר לפני בוא המגפה העולמית שבימים אלה אנו נתונים בעיצומה. החשיבה עליה ניזונה מתחושה מקדימה של הטלטלה הקרֵבה, שנלוותה למאמץ לזהות את תנודות

העומק המבעבעות במרחב העכשווי ולשקף את רוח התקופה. הכותרת "רפאים" יוחסה אז להלך-רוח המאפיין עידן של ציטוט ושכפול, שיעתוק אינסופי שסופו השְטחה של עומק שכבותיו, ואובדן המקור המרחף בחלל כרוח מן העבר. עידן הראווה הווירטואלי של הרשתות החברתיות מתאפיין בהצפה הולכת וגוברת של מידע, העולה על גדותיו ופולט בלי הרף שבבי רעיונות ודימויים; באי-שקט מתמיד של ריבוי, דיס-אינפורמציה ומראית-עין; בהיטלטלות חוזרת ונשנית בין קצוות הרסניים – בין מה ש"ראוי" ו"נכון" לומר ולחשוב ברוח ה"פוליטיקלי

קרדיט: לי אורפז

קורקט", מצד אחד, לבין השקרי והקונספירטיבי ברוח ה"פייק ניוז" מצד שני. מצב עניינים כזה מוליד הלך-רוח רדוף, פראנואידי ומתכנס בעצמו, תחושה של אובדן-דרך, ניוון ואִיוּם מתמיד, חרדה (ממשית ומדומיינת) בקיום שכולו עמימות מערערת.

בתום חודשי הסגר שהוטל למאבק במגפת הקורונה, התחדדה תחושת הקץ והקצה ורעיונות אלה נִטענו ברלוונטיות ממשית של ערעור מוחשי על האופן שבו אנחנו חיים, חושבים ונעים במרחב. העבודה המחודשת על התערוכה הקנתה לה משמעות חדשה, קונקרטית וסמלית כאחת, שיש בה כדי להנכיח בשקט ראשוני וגולמי את האימה, הטלטלה והדיסאוריינטציה של התקופה. 15 אמניות ואמנים מציגים בה מקבץ של תתי-תערוכות במגוון של נראטיבים ונקודות מבט, ויוצרים בתוך כך מרחב רוחש של שוטטות וחיפוש המבקש נוכחות.

האמניות והאמנים המשתתפים בתערוכה:

לי אורפז, מאיה אטון, דוד בהר פרחיה, מאיה ז"ק, יאן טיכי, מארק יאשאייב, שירן יצהרי, דביר כהן קידר, דנה לוי, אריק מירנדה, רן סלוין, רונית פורת, אנג'לה קליין, אלונה רודה, אורית רף.

פתיחת התערוכות – יום ראשון, ה13 בדצמבר 2020

כרטיס כניסה למוזיאון: 30 ₪ (תושבי חוץ); 25 ₪ (תושבי אשדוד); 15 ₪ (גימלאים)

שעות פעילות המוזיאון

ימים א', ב', ד', ה' 16:00 – 9:00

יום ג'                  20:00 – 9:00

יום ו', שבת          13:30 – 10:30

 מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד  |  08-8545180/1 

[email protected]

|www.ashdodartmuseum.org.il

קרדיט: דביר כהן קידר

 

במקביל, תיפתח בגלריית האוסף של המוזיאון תערוכה חדשה מאוסף ישראל מקוב: אפרופו "לידת העכשיו"

תערוכה זו, ובה עבודות מאוסף ישראל מקוב, מקבצת אמנים מרכזיים שפעלו בעשורים השני והשלישי למדינה, כמחווה לתערוכה שהוצגה במוזיאון אשדוד לאמנות ב-2008. התערוכה "לידת העכשיו" עסקה באמנות העשור השני (1968-1958), עשור של "חילופי משמרות" באמנות המקומית. בשנים אלה הסתמן מעבר משפת ה"מופשט הלירי" של אמני "אופקים חדשים" אל ערוצי ביטוי חדשים, אישיים ונבדלים זה מזה, המעלים על נס את החוויה הפרטית. היו אלה שנות לידתה של תודעה ביקורתית אישית, חברתית ופוליטית, ושל אינדיווידואליזם תרבותי ואמנותי המאפיין את חיינו עד היום.

בתערוכת המחווה המוצגת בגלרית האוסף של המוזיאון, מוצגות עבודות של אמני מפתח מקרב אלה שהובילו את השינוי האמנותי בתקופה הנדונה, אמנים שמעמדם המרכזי מורגש עד היום – ביניהם יגאל תומרקין, רפי לביא, משה גרשוני ויאיר גרבוז, שהחלו לפעול בשנות ה-60; ומיכל נאמן ויהודית לוין, המזוהות יותר עם אמנות שנות ה-70 ואילך.

העבודות השמורות באוסף ישראל מקוב, גם אם לא נוצרו בטווח העשורים הנדון כאן, מיטיבות לייצג את הלך הרוח הייחודי של אותן שנים ואת מהלך היצירה העצמאי שהתוו אמנים ואמניות אלה, בדרכם להטביע חותם בלתי נמחה בזירת האמנות המקומית.

שיתוף הפעולה של מוזיאון אשדוד לאמנות עם ישראל מקוב הוליד סדרה של תערוכות מעבודות האוסף, שמוצגות בגלריית האוסף של המוזיאון. התערוכות מבקשות להציג היבטים נבחרים באמנות הישראלית לדורותיה, כחלק מן העיסוק המתמשך של המוזיאון במהלכי העומק שלה. זוהי התערוכה הרביעית בשיתוף פעולה זה.

   אוצרת: הדסה כהן
   פתיחת התערוכות – יום ראשון, ה13 בדצמבר 2020

כרטיס כניסה למוזיאון: 30 ₪ (תושבי חוץ); 25 ₪ (תושבי אשדוד); 15 ₪ (גימלאים)

שעות פעילות המוזיאון

ימים א', ב', ד', ה' 16:00 – 9:00

יום ג'                  20:00 – 9:00

יום ו', שבת          13:30 – 10:30

 מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד  |  08-8545180/1 

[email protected]

|www.ashdodartmuseum.org.il

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
מה תפקידו של מנעולן רכב מקצועי?
מנעולן רכב הזמין 24 שעות ביממה אמור להיות בדרך כלל...
עורך דין לירושות וצוואות- הכתובת בכל נושא הקשור לתחום
אף אחד לא אוהב לעסוק בנושאים הקשורים לירושות, צוואות וגם...
הדמיית שיער - על קצה המזלג
אם אתם נמצאים בחיפוש אחר פתרונות לשיער דליל או התקרחות...
והזוכה המאושר: ישיבת אמית יגל אשדוד
כשרועי השמיניסט האשדודי רצה להפיק הכתרת פורים בישיבה, הוא לא...
חשיבות המשחק והדמיון להתפתחות הילדים
משחק ודמיון הם מרכיבים בלתי נפרדים מהילדות התורמים באופן משמעותי...
למה כשנקלעים לחובות עורך דין הוא חבל הצלה?
כשאדם או עסק נקלעים לחובות שאין ביכולתם לפרוע, התוצאה היא...
המנהל שנמצא במילואים מ - 7/10 הועלה בדרגה – מול כל התלמידים
מאז שמחת תורה, ה-7/10 נמצא הרב שלום מלול במילואים ביחידה...
הבוסית שיילדה את העובדת
לפני מספר ימים הגיעה איילת כץ, 31, תושבת כרמי גת,...
עריכת הסכם ממון לפני הנישואים: קשה באימונים, קל בקרב
גירושין הוא תהליך שיכול להיות ארוך ומייגע עד ההגעה להחלטות...
למען החטופים
תלמידי ישיבת אמית יגל אשדוד, יחד עם מאות תלמידי הישיבות...