Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה: מחירי הדירות באשדוד יעלו בשיעור של לפחות 10 אחוזים בשנה

שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה: מחירי הדירות באשדוד יעלו בשיעור של לפחות 10 אחוזים בשנה
שלומי בן עזרי- צילום פורטרייט

בשבוע שעבר התבשרנו לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי מחירי הדירות באשדוד עלו בשיעור של 7 אחוזים ברבעון השני של השנה ומי שחשב שאנחנו בשיא, כדאי שייחשב מסלול מחדש. שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים צופה שמחירי הדירות בעיר יעלו בשיעור של 10 אחוזים לפחות בשנה.

בן עזרי: "המצב הנוכחי מזכיר את עליית מחירי הדיור עם הקמת העיר מודיעין באמצע  שנות ה-80. ישנן הרבה סיבות לעליית המחירים הצפויה  ואחד הסימנים לכך הוא תוצאות המכרז של  שכונת הנחל שבו הקבלן הזוכה שילם כמיליון ש"ח לכל יחידת קרקע (לכל יחידת דיור). זאת כאשר בעבר הלא רחוק מחיר קרקע ליחידת דיור עלתה "רק" 400 אלף עד 500 אלף ש"ח. 

הלחץ לעליית המחירי הדירות מגיע לא רק מהסיבות הידועות והמוכרות כמו המחסור הדרמטי בהתחלות בנייה שמגדיל מידי שנה את הפער ההולך וגדל בין ההיצע לביקוש.  השנה  נוספו סיבות חדשות ומאוד משמעותיות: העליה הדרמטית במחיר חומרי הגלם הגורמת לעליית מחירי הביצוע, מה שמקרין באופן מיידי על מדד תשומות הבנייה , עליה בשכר העבודה של העובדים הפלסטינים שעלה משמעותית בעקבות השיטה חדשה של המדינה להקצאת פועלים לבנייה ומנגד ביקושי שיא למשכנתאות" – כל ההשפעות הללו עובדות באותו כוון על מחירי הדירות. 

לדבריו, מחיר הברזל עלה ב-110 אחוזים, מחירי ההובלה הימית התייקרו פי 5  (מה שמשפיע באופן מהותי על מחירי חומרי הבנייה המיובאים מחו"ל – ויש הרבה כאלה), מחיר הבטון עלה ב-16 אחוזים, מחיר הפיגומים כמעט הכפיל את עצמו בעקבות כניסה לתוקף של תקנות חדשות. את הסימן לבאות במחיר החומרים ניתן לראות בכך שהספקים נותנים הצעות מחיר עם תוקף לשבוע בלבד כי גם הם צופים המשך עלייה במחיר חומרי הגלם.

מנכ"ל הארגון בן עזרי: "המשמעות היא שקבלן ביצוע מתחיל עבודה ברמת מחירים מסויימת ובתוך מספר חודשים מוצא את עצמו במקום אחר לגמרי,  יש חשש אמיתי מקריסה של קבלני ביצוע.

"סיבה נוספת לייקור הצפוי במחירי הדיור נעוצה בשיטה חדשה להקצאת פועלי בניין מה שמעניק לכל פועל פלסטיני "אופציה" להפוך "לקבלן עצמאי" למעשה. העובד מקבל רשיון עבודה אישי והוא אינו משוייך לקבלן ספציפי. השיטה החדשה הכניסה למשחק מאכערעים שסוחרים באותם פועלים וגוזרים עמלה על כל פועל שמוצע לקבלן. בנוסף חלק מהפועלים הפלסטינים בעלי הרישיון האישי מעדיפים לעסוק בעבודות שיפוצים בארץ, במקום להגיע לאתרי הבנייה". 

וכשמוסיפים לכל זה את ביקושי השיא למשכנתאות (הרוח שמלבה את האש), לצערי אני צופה עלייה חדה וקשה במחירי הדירות ואני מקווה שמחירי הדיור באשדוד לא יעלו השנה מעבר ל-10 אחוזים", מסכם בן עזרי את המצב.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
Viva La Piano עונת מנויים 2023-2024 - קונסרבטוריון אקדמא פותח את העונה ה-27 של סדרת הקונצרטים הוותיקה, בניהולה האמנותי של יאנינה קודליק
הסדרה, מציבה את הפסנתר במרכז וחושפת את הקהל לרפרטואר הפסנתר...
אלו לא חלוקי נחל: נחשף ניסיון להבריח 6 טון של טבק לנרגילה
בודקי מכס אשדוד ברשות המסים סיכלו ניסיון מתוחכם במיוחד להבריח...
לקראת ראש השנה - מתנדבי מד"א ארזו אלפי חבילות מזון למשפחות ברוכות ילדים במסגרת מבצע של ישיבת שובה ישראל באשדוד של הרב יאשיהו פינטו
עשרות מתנדבי מד״א ממרחב לכיש משתתפים במיזם שמוביל הרב יואל...
עובדי המכס עקבו אחרי משאית מנמל אשדוד ועד מזרח ירושלים וגילו 500 קרטונים של סיגריות במקום אבקת כביסה ונייר טואלט
רשות המסים, באמצעות בית מכס אשדוד, סיכלה ניסיון הברחה של...
חוגגים את המגוון: אקי"ם אשדוד ועובדי חברת אדמה אגן שרו, רקדו וחגגו יחד באירוע סיום שנה
למרכז קהילתי גולדי באשדוד (מתנ"ס ד') הגיעו השבוע כ-60 צעירים...
השתלמות קיץ לנהגי האמבולנס במרחב לכיש של מד״א
כ-120 חובשי רפואת חירום נהגי אמבולנס במד״א הגיעו אמש (א׳)...
ילדי העובדים למען הקהילה בחופש הגדול
החופש הגדול בעיצומו ובמקום לבלות בחוף הים או מול המסכים,...
מה האפשרויות שלי לקבל הלוואה למטרות שונות כדוגמת משכנתא
מה האפשרויות שלי לקבל משכנתא לשם קניית דירה מהבנק ישנם הרבה...
לראשונה בישראל תתקיים השנה תחרות מלכת היופי לאימהות
רעיון ביוזמת ובהפקת מיכל יופדוב, זוכת תחרות "מיס יוניברס" לנערות,...
hard-hat-ge50a9ffdd_1920
לעבוד באופן בטוח ומוגן
אחד הדברים היותר חשובים בכל סוג של עבודה זה למעשה...